MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Stovky škol napříč Českou republikou obdrželo včera v úterý 3. září anonymní mail o zaminování škol. Policie České republiky upozornila, že mail bude školám rozeslán i dnes. Noviny Kraje oslovily okresní města Opavu, Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou, Nový Jičín a Bruntál, aby zjistily situaci v jednotlivých městech.
Maily školy obdržely i dnes
Policie České republiky na síti X včera odpoledne uvedla, že mají informace o tom, že na sociálních sítích koluje podobné prohlášení, orientované tentokrát na všechny typy škol (nikoliv pouze ZŠ) s datem 4. září. Dnes ráno se podezření policie potvrdilo. Školy napříč republikou je znova kontaktovaly s informací výhružného emailu, které tak jako včera, obdržely i dnes. „Přijali jsme opatření, která do chodu škol zasahují co nejméně,“ informovala dnes policie České republiky na síti X.
Policie ve spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy školy uklidnila, s tím, že hrozba není vysoká. „Naším úkolem v tuto chvíli je pátrat po pachateli. Dle prozatímních informací výhružný email obdrželo zhruba 450 škol,“ dodala policie na síti.
Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás síti X , kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Jaká je situace v Moravskoslezském kraji
Noviny Kraje zmapovaly, jaká je situace v okresních městech kraje. Vedoucí odboru školství opavského magistrátu Andrea Štenclová sdělila, že jedna opavská škola je o mailu informovala ještě předtím, než informaci uveřejnily média. „Náš krizový pracovník musel tedy nejdříve ověřit, jestli se informace vůbec zakládá na pravdě,“ sdělila Štenclová s tím, že v Opavě nikde nebyla nutná evakuace ani jiný zásah do chodů škol.
Referentka správy škol města Frýdek-Místek Helena Hájková uvedla, že v souvislosti s výhružkami zaminováním nedostal odbor od škol ve městě žádnou informaci. Ani v Novém Jičíně nemá odbor školství přijatou žádnou stížnost. „Nic jsme neobdrželi, předpokládám, že je to tak závažná situace, že by nás sami ředitelé informovali,“ sdělila vedoucí odboru školství města Nový Jičín Martina Šrámková. Vedoucí odboru města Bruntál Radek Štoller sdělil, že v bruntálských školách prováděla policie pouze preventivní opatření a informace se dozvídají od samotných ředitelů škol, nicméně by uvítal, kdyby Policie České republiky sama v tomto případě posílala informace kraji, aby se je města rychleji dozvěděla.
Situaci v Ostravě a Karviné stále zjišťujeme.
