Povodňové desatero. Jak postupovat, když vznikne škoda, kterou chcete nahlásit pojišťovně

Zdroj: pxhere.com, free image

Zatopené sklepy a domy, auta či střechy domů poničená spadlými stromy, zaplavené zahrady… Letošní povodně si však ještě stále nevybraly plně svou daň. Déšť prozatím na většině území stále pokračuje. Stále přibývá nešťastných lidských osudů a škod na majetku. V těchto situacích se vyplatí být pojištěn. Jak správně postupovat v případě, že voda poškodila váš majetek, abyste mohli co nejrychleji uplatnit svůj nárok vůči pojišťovně?

Pokud ke škodě ještě nedošlo

Jestliže se vám ještě nic nestalo, ale škody na majetku hrozí, určitě si pořiďte fotografie nepoškozeného majetku. Tato dokumentace pomůže při případné škodě rychleji a lépe vyhodnotit pojišťovně průběh pojistné události a výši škody, která vás postihla.

Povodňové desatero

Pokud již ke škodě (resp. pojistné události) došlo, postupujte podle následujících kroků, díky kterým se vyvarujete zbytečných chyb:

  1. Následujte pokyny integrovaného záchranného systému.
  2.  Vyčkejte, až se živel uklidní, aby nedošlo k ohrožení zdraví.
  3.  Když to bude bezpečné, pořiďte prvotní fotodokumentaci situace a poškozených věcí.
  4.   Odstraňte věci, nebo za pomoci Hasičského záchranného sboru (či podobné instituce) nechte odstranit věci, které by mohli způsobit navýšení škody a pořiďte jejich fotografie – například zlomený strom, nebo spadlý stožár, odnesený altán apod.
  5.  Pokud se jedná o poškozené věci vyšší hodnoty, umístěte je na jedno místo pro prohlídku mobilního technika nebo likvidátora pojišťovny (nevyhazujte je do odpadu).
  6.  Poškozené věci, které by mohly způsobit hygienickou či ekologickou újmu vyfotografujte a odneste na určené místo pro jejich svoz (zasažené potraviny, uhynulá zvířata, chemikálie apod.).
  7.  Pokuste se identifikovat viditelně poškozené věci či škody na nemovitosti a proveďte laický součet.
  8. Co nejdříve škodu nahlaste své pojišťovně včetně vašeho odhadu výše škody, pojišťovna vám sdělí, zda a kdy přijede na obhlídku mobilní technik nebo likvidátor. Fotodokumentaci můžete zaslat později.
  9. Můžete začít s úklidem, i nadále však pořizujte fotodokumentaci, abyste mohli doložit poškozené věci.
  10. Doplňte hlášení pojistné události o fotodokumentaci a případné pořizovací dokumenty k poškozeným věcem.

Hydrologické informace včetně aktuálních výstrah pravidelně zveřejňuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Informace, co dělat při hrozbě povodní pak lze uceleně nalézt na webu Hasičského záchranného sboru ČR.

Zpracováno dle: TZ ČAP