Robotické hračky v Baťově Institutu lákají ke hře velké i malé nadšence do programování

Foto: Inspirace Zlín

ZLÍN – Robotické hračky se potřetí vrací do Zlína. V sobotu 9. listopadu od 10 do 17 hodin ve 14|15 Baťově Institutu představí dětem a všem zájemcům nejrůznější programovatelné robotické hračky prostřednictvím interaktivních workshopů.

Krajská knihovna Františka Bartoše chystá ukázku robotů Botley, Ozobot, Resources, Robobloq Qobo a dalších robotů, kteří jsou určení pro menší děti. Představí také Lego Education – hotové modely s naprogramovanými funkcemi v tabletu. Inspirace Zlín zas ukáže možnosti, jak pracovat s programovatelnými včelkami BeeBot ve třídách na prvním stupni základních škol, dále roboty Edison, robotické brouky a humanoidní roboty pro menší děti. Střední průmyslová škola Otrokovice představí složitější průmyslové roboty Dobot Magician, které používají při vzdělávacích programech ve svém Experimentáriu. Ondřej Dudík z Eduonit představí programování Microbitů.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Novinkou budou robotické hračky ze sítě obchodů Bambule a programovatelné robotické hračky od společnosti Zonepi Research, která se zaměřujeme se na STEM vzdělávání v oblasti robotiky a elektrotechniky. Vytváří výukové programy k širokému spektru technických vzdělávacích sad a robotů. Školí učitele, realizují workshopy pro žáky a poskytují podpůrné materiály do výuky.

„Programování bude v budoucnu patřit do jedné z důležitých dovedností a uplatnitelnost bude mnohem větší než dnes. Podle analýz trhu práce se programování bude hodit nejen v IT profesích, ale v povoláních, kde si to zatím nedokážeme představit. Robotizace se pomalu dostává do nejrůznějších oborů. Podle IT expertů bude za pár let velmi obtížné najít bez této dovednosti uplatnění na pracovním trhu a tomu se pomalu přizpůsobuje i výuka informatiky na českých školách. Tato akce může být i inspirací pro učitele, jak s robotickými hračkami pracovat. Nemusí se jednat jen o naprogramování robota. Programování děti učí způsobu uvažování, který využijí v nejrůznějších životních situacích, od logického řešení problému po ovládání přístrojů. Na rozdíl od pasivního uživatele internetového obsahu vede programování děti k tvořivosti,“ uvádí organizátorka Věra Stojar.

Akce je podpořena společností Edhouse, která v rámci dobrovolnické činnosti realizuje pravidelné workshopy pro pedagogické pracovníky nejen ve Zlínském kraji. Vstupné činí 100 korun, rodinné 300 korun.