Živá voda odkrývá tajemství života pod vodní hladinou

Modrá – Je tomu již třináct let, kdy byl v Modré u Velehradu uveden do provozu společný projekt příhraničních partnerů Slovenské republiky – obce Uhrovec a České republiky – obce Modrá. Projekt je rozdělen na dvě části, z nichž část pod názvem Živá škola vznikla v Uhrovci a část pod názvem Živá voda v Modré. Obě vycházely z potřeby obcí realizovat opatření pro zachování přírodního dědictví příhraničního regionu včetně podpory rozvoje technické infrastruktury a ochrany přírody.

„Expozici Modrá voda jsme záměrně vybudovali na místech, kde v minulosti bývaly mokřady a rybníky. Jsou zde prameny podzemní vody a archeologické nálezy také dokládají zdejší tradici rybníkářství. Na slovenské straně jde v rámci projektu o ukázku tamních biotopů od Váhu až do Tater, u nás je to více o demonstraci života kolem vody a pod vodní hladinou,“ uvádí starosta obce Modrá Miroslav Kovařík. Společný projekt byl financován ze zdrojů Evropské unie – Program přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika a v obou částech představuje souhrnné náklady přes 1 200 000 eur. „Jeho realizace je skvělým příkladem nejenom dobré spolupráce obou obcí, ale zejména přínosem pro vyšší kvalitu venkovského života a svým zaměřením na přírodu a mládež také vkladem do budoucnosti,“ komentuje Kovařík.

Zábava i poučení pro děti

Návštěvníci expozice se mohou těšit zejména na prohlídku třípatrové budovy, v níž mohou sestoupit až šest metrů pod hladinu expozičního rybníka. Přízemí hlavní budovy je určeno především dětem. „Když projdete přes kasu do vstupní místnosti, uvítá vás pětimetrová maketa vyzy velké. Děti si mohou vyzkoušet různé doplňovačky, kvízy či výtvarné aktivity tematicky směřované k obměnám přírody kolem vody v průběhu celého roku. Je zde i malá výstavka exponátů vodních ptáků a savců a nejen děti se mohou pokochat vypreparovaným bobrem, volavkou, divokou kachnou nebo husou,“ přibližuje vedoucí expozice Modrá voda Jiří Kroča a dodává, že expoziční nádrž, do které vedou obě podzemní patra, si lze prohlédnout i z můstku před budovou. Vidět je z něj také na prosklený tunel, který nádrží prochází.

Tunel jako ojedinělý experiment v rámci Evropy

Pokud přízemí nabízí zajímavou podívanou, první podzemní podlaží představuje již zcela nevídanou atrakci. Prosklený tunel, který je svou délkou osm metrů a šířkou dva metry ojedinělým experimentem v rámci celé Evropy, umožňuje nahlédnout do království vodní říše z dosud nepoznaných perspektiv. Zatímco po levé straně brázdí sladkovodní expozici ryby chladných vod, horských potoků a řek, jako jsou jelci, lipani, mníci, pstruzi, parmy a oukleje, pravá strana patří především velkým rybám. Typickým obyvatelem je zde kapr, štika, candát či sumec. „Raritou naší expozice jsou jeseteři, což jsou tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým se vyjímá vyza velká, největší sladkovodní ryba na světě. U nás jich je několik a dosahují délky téměř dva metry,“ doplňuje Kroča. Druhé podzemní patro pak nabízí pohled do života v hlubině i se zimováním ryb pod ledem. Na stropě je promítán život kolem vody i s hlasy vodních ptáků, na podlaze je promítána tekoucí voda, v níž plavou ryby a další vodní živočichové.

Relaxace s koupáním a pratuří stezka

Celý systém je projektován odborníky a představuje první vlaštovku, ukazující život pod vodou v přirozeném prostředí, tedy nikoliv v akváriu. Výukový areál je doplněn o ukázky lesů a luk z oblasti povodí řeky Moravy a vhodný je pro konání programů pro děti od mateřských škol až po studenty vysokoškolsky zaměřených oborů. Areál sestává ze dvou částí – naučné a naučně relaxační, které v letních měsících nabízí i koupání v ekologickém jezeře s brouzdalištěm a dočišťováním vody skrze rostliny a štěrky o hloubce vody do dvou a půl metru. Třešničkou na dortu je pratuří stezka, která se nachází pod relaxační dřevěnou lávkou. Pratuři se kdysi vyskytovali na většině území Evropy a v českých zemích kdysi byli velmi hojně rozšířeni. Vyhubeni byli až ve vrcholném středověku, tedy okolo 12. až 13. století. Na Moravu se vrátili po mnoha staletích.