Ptáci jsou ozdobou a příjemným společníkem v naší krajině. Jejich přirozené prostředí se ale vlivem člověka stále rychleji mění, a je proto na lidech, aby jim se sháněním potravy pomohli. Krmítko na zahradě nebo balkóně je proto to nejmenší a nejjednodušší, co můžete pro opeřence udělat. Přilétající ptáci po celou zimu baví nejen děti, pro které je pozorování ptáků a péče o krmítko snadným způsobem, jak budovat kladný vztah k přírodě a živým tvorům.
S klesajícími teplotami se snižuje nabídka potravy pro volně žijící ptáky, kteří potřebují přikrmovat. Odborníci doporučují začít s instalováním krmítek nejpozději v listopadu, kdy už si opeřenci sami potravu nenajdou. Tím ale člověk na sebe bere zodpovědnost, ptáci totiž budou na krmítka spoléhat po celou zimu. „Ptáci si tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s lidským krmítkem, a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Jestliže se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy,“ upozorňuje Věra Sychrová z České společnosti ornitologické. Další odpovědností lidí je správné umístění krmítka – vhodné je zavěsit ho alespoň metr a půl nad zemí a dva metry od nejbližších keřů a stromů, na kterých by mohli číhat predátoři. Potrava také musí být chráněna před sněhem a deštěm.
Podle typu krmítka a potravy přilétají různí ptáci
Obchody nabízejí pestrou škálu různých dřevěných i moderních plastových krmítek, která lze snadno připevnit na stromy v zahradě nebo i na okenní parapet. Do velkých krmítek přiletí třeba i kos či dlask, ty závěsné využijí spíše sýkorky, vrabci a menší ptáčci. Vhodné je ale připravit v okolí několik druhů krmítek, aby si ptáci vzájemně nekonkurovali a nevyháněli se z krmítek. Úplně ideální je pak vysadit na zahradě různé bobulové keře nebo živý plot, kde si ptáci najdou přirozenou potravu sami.
Oblíbené krmení nejčastějších ptáků:
Zvonek zelený – slunečnice, bobule, plody
Pěnkava obecná/jikavec – semena plevelů a stromů, jeřabina
Vrabec domácí/polní – semena všech plodů, slunečnice
Brhlík lesní – slunečnice, kukuřice, ovesné vločky, ořechy
Dlask tlustozubý – semena a plody, pecky třešní
Hrdlička zahradní – slunečnice, obilná semena
Hýl obecný – jeřabina, šípek, ptačí zob
Kos černý – bobule a plody dřevin – jablka na zemi, rýže, ovesné vločky, strouhaná mrkev, vařené nesolené brambory
Sojka obecná – žaludy, bukvice, kukuřice, semena habrů, ořechy, lůj
Stehlík obecný – slunečnice, semena bodláků a plevelů
Sýkora koňadra/modřinka – slunečnice, lojové koule, vlašské ořechy
Červenka obecná – slunečnice, vlašské ořechy
Základní pravidla krmení ptáků
- Krmíme od listopadu do března.
- Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
- Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.
- Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
- Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
- Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.
- Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
- Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
- Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů ptáků pak můžeme pozorovat.