Vánoční tradice odkazují na kulturu národa

Vánoce patří u nás k nejvýznamnějším svátkům v roce ať už ve svém křesťanském významu narození Ježíše Krista, nebo kvůli setkání rodin u jednoho stolu a dárkům, které si předáváme. Duchovní rozměr Vánoc v dnešní době spíše ustupuje, stávají se občanskými svátky spojenými se dny volna, prostřeným stolem, dárky a televizí. Některé tradice ale přesto zůstávají, řada z nich se ale postupně se mění. Každá rodina si vánoční zvyky totiž přizpůsobuje svým potřebám a životnímu rytmu.

Tradiční české Vánoce se neobejdou bez stromku, betlému, dárků, cukroví, mísy bramborového salátu a štědrovečerní ryby. Někde tradičního kapra nahrazuje losos, tuňák, nebo dokonce kuřecí řízek. To je přirozená změna v kulturních tradicích. „Podle historických pramenů první vánoční stromek postavil v roce 1812 ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karel Liebich u sebe doma. O dalších Vánocích už ho mělo více domácností v Praze a na vzdáleném Valašsku. Na vesnicích to tehdy byla zvláštnost, ale dnes si bez něj svátky neumíme představit. Troufám si říct, že stromek v nějaké svojí podobě zůstane na dalších sto let hlavním symbolem Vánoc,“ uvedl historik Kamil Lukeš. Zelený strom totiž symbolizuje znovuzrození přírody. Nejdříve visel ze stropu, poté stál na podlaze, ale vždy byl nazdobený a svítily na něm svíčky. Světlo je totiž symbolem života a Krista. Dárky se dávaly dětem vždy. Dříve děti totiž chodily na koledu a domů pak přinášely jablka, ořechy, křížaly a další drobné dárky. Na konci 19. století byly žádaným dárkem boty, které bývaly nejdražší složkou oděvu. A s nákupy dárků se pokračuje do současnosti, kdy jich neustále přibývá. A o to větší mají děti radost.

Podivné vánoční zvyky ve světě

Itálie | Vánoce slaví až 25. prosince po požehnání papežem, dárky nosí čarodějnice Befana 6. ledna, někde mají Babbo Natale – postava podobná Santa Clausovi přinese dárky na Štědrý den.

Španělsko | Dárky nosí pomalované polínko Caga Tió – kakající poleno. Celý měsíc se o poleno děti starají a na Štědrý den jim „nadělí“.

Argentina | Nazdobené palmy, dárky nosí kůň Magi, děti mu připravují seno a vodu.

Rusko | Pravoslavné Vánoce jsou až na Tři krále, nebo na Nový rok, dárky nosí Děda Mráz se Sněhurkou.

Japonsko | Oslavy začínají až 1. ledna o půlnoci, do 6. ledna se konají novoroční návštěvy. Dárky posílají přímo z obchodních domů adresátovi. Štědrovečerní večeři si užívají v KFC.