MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ -Zločin nikdy nespí. Policisté napříč krajem zaznamenávají od listopadu případy, kdy se pachatelé přes SMS zprávy vydávají za dceru či syna a po krátké konverzaci přes WhatsApp požádají pod různou legendou „rodiče“ o zaslání finančních prostředků. Několik poškozených uvěřilo, že jim píšou jejích děti a peníze podvodníkům zaslalo. Způsobená škoda přesáhla 400 tisíc korun.
Vše začíná SMS zprávou od neznámého čísla, v některých případech i s cizí státní předvolbou. Pachatelé své nic netušící oběti oslovují mami, tati. „Zpráva pak obsahuje informace, že má pisatel rozbitý telefon, a ať se s ním dotyčný spojí přes WhatsApp skrze uvedené telefonní číslo, které již má českou předvolbu. Legendy o nefunkčnosti telefonu jsou od věrohodných až po méně uvěřitelné. Podvodníci například tvrdí, že telefon spadl do záchodu či se rozbil ve sprše. Jakmile poškození zareagují, tak po krátké konverzaci následuje prosba o zaslání finančních prostředků s tím, že na novém telefonu nemá údajný syn či dcera zřízené internetové bankovnictví a potřebuje nutně něco zaplatit či pomoci v nouzi,“ sdělila mluvčí policie Pavla Jiroušková. Nejvyšší částka, kterou důvěřivý zaslal, přesáhla 140 tisíc korun. „Ve dvou případech si oslovení rodiče ověřili u svých skutečných dětí, jestli jsou v nouzi či potřebují pomoci, což udělali velmi správně,“ uzavřela mluvčí s tím, že upozorňuje, aby lidé byli opatrní a informace si ověřovali.
Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás síti X , kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.