Video: Betlémy v Třebechovicích aneb od evropských tradic po africké umění

foto: Martin Fletcher

HRADECKO – Unikátní výstavy betlémů v Třebechovicích pod Orebem představují tradiční i pohyblivé betlémy z různých koutů světa. Návštěvníci se mohou těšit nejen na mistrovská díla českých řezbářů, ale i na exotické betlémy z Afriky a Latinské Ameriky, které překvapí netradičním zpracováním a pestrými detaily.

Jedním z největších lákadel je mechanický betlém Karla Strobla z Přelouče, který vznikal v letech 2016 až 2022. Autor do něj vnesl svůj životní příběh – od rodného mlýna až po významné milníky jeho života. Betlém, který má rohové uspořádání s přední stranou o délce 2,6 metru, obsahuje 121 figurek, z nichž se 78 pohybuje. Je vytvořen převážně z lipového dřeva, přičemž barevně odlišné prvky pocházejí ze švestkového dřeva, a konstrukční prvky kombinují různé druhy dřevin i ocel.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Další zajímavostí je betlém Kamila Andrese z Třebechovic pod Orebem. Tento betlém zasazuje postavy do autorova rodného městečka a inspiruje se jeho dětstvím. Andres do svého díla zakomponoval také řemesla, která v Třebechovicích kdysi vzkvétala. Betlém vznikal mezi lety 1995 a 1999.

Pro ty, kteří si chtějí pohyblivý betlém ovládat sami, připravil Luboš Srstka z Prahy stavebnici z překližky, kterou lze nejen sestavit, ale také omalovat podle vlastních představ.

Součástí výstavy jsou i nové přírůstky do sbírkového fondu muzea. Jan Hrnčíř z Hněvotína vytvořil betlém zachycující zimní krajinu jeho rodiště, kde se objevuje i postavička autora. Další přírůstek představuje malovaný papírový betlém Jaroslava Heraina z Ústí nad Orlicí.

Kromě těchto zajímavých děl je možné shlédnout další výstavu s podtitulem Betlémy z celého světa. Výstava prezentuje betlémy ze tří kontinentů. Vedle tradičních evropských jesliček mohou návštěvníci obdivovat betlémy z Latinské Ameriky, konkrétně z Mexika, Peru, Ekvádoru a Bolívie, které jsou silně ovlivněny uměním jihoamerických indiánských kultur. Tyto betlémy se vyznačují pestrými barvami a jsou zhotovovány z různých materiálů, jako je keramika, dřevo, kámen či tkanina. Figurky nosí typické oblečení a zobrazují místní zvyky.

Africké betlémy naopak zaujmou materiály, jako jsou ebenové nebo mahagonové dřevo, ze kterých vznikají štíhlé tmavé figurky. V těchto betlémech se objevují i divoká zvířata typická pro africký kontinent, například lvi, antilopy či zebry.

Výstava Za betlémskou hvězdou je otevřena denně kromě pondělí od 9:00 do 16:30 s polední pauzou od 12:00 do 12:30. Potrvá až do 2. února 2025. Výstavu Betlémy z celého světa je možné shlédnout až do 30. března 2025 ve stejných časech.

Další fotografie si můžete prohlédnout ZDE.