Plzeň má druhou nejkrásnější vánoční tramvaj v Evropě

Vánoční tramvaj Plzeň. Autor: Rebeka Vörõsová

PLZEŇ – Plzeňská vánoční tramvaj zaujala Evropu a znovu dokázala, že sváteční atmosféra může rozzářit i městskou dopravu. Letos se Plzeň umístila na druhém místě v prestižní anketě o nejhezčí vánoční tramvaj. Předstihl ji pouze maďarský Miskolc, přičemž na třetím místě skončila Olomouc. 

Plzeňská tramvaj typu KT8D5, která obvykle jezdí v krémově-červeném retrolaku, letos zazářila v úplně jiném světle. Exteriér vozu zdobily svítící vánoční stromky a hvězdy, které rozjasňovaly ulice města. „Vánočně vyzdobený byl také interiér, za což si Plzeň vysloužila cenu poroty,“ uvedla referentka pro komunikaci města Plzeň Eva Barborková. Zde se cestující ocitli v prostředí, které připomínalo vánoční pohádku, zlaté hvězdy visely ze stropu, madla a tyče byly dekorovány řetězy se šiškami, a dokonce i potahy sedadel nesly sváteční motivy. Strop byl stylizován jako noční obloha posetá hvězdami. „Při výjezdech ze stanic zněly v tramvaji koledy,“ dodala Eva Barborková. 

Soutěže se zúčastnilo 36 evropských měst, jejichž vánočně vyzdobené vozy přinášely radost cestujícím během adventu.

Novinkou letošního ročníku byla přísnější pravidla hlasování, každý hlas musel být ověřen e-mailem. Přesto se ukázalo, že některé tramvaje, včetně té plzeňské, mají mezi hlasujícími téměř kultovní status. Podobné výsledky jako letos totiž přinesly i předchozí ročníky.