ZLÍN – Zoo Zlín má za sebou výborný rok. Návštěvu si nenechalo ujít 765 585 návštěvníků, což znamená třetí nejlepší sezónu v dosavadní téměř osmdesátileté historii. Potvrdila také pozici druhé nejoblíbenější zahrady u nás.
Dařilo se i po chovatelské stránce. V roce 2024 se zde narodilo a vylíhlo 396 mláďat. „V rámci chovatelství zřejmě největší pozornost získalo narození tří lvíčat, prvních mláďat lva konžského v historii zoo. Za výjimečný úspěch považujeme mládě kriticky ohrožené drobné jihoamerické opičky tamarína pestrého a pět mláďat kotingy tříbarvé, vzácně chovaného pěvce z Jižní Ameriky. Za uplynulý rok jsme je odchovali jako jediní na světě. U zoborožců hrubozobých jsme se po 14 letech chovu dočkali prvního mláděte, je to i prvoodchov v rámci českých a slovenských zoo. Dokázali jsme rozmnožit čtyři druhy supů a také patříme mezi čtyři zoo na světě, které v roce 2024 odchovaly jeřáby laločnaté,“ vyzdvihl ředitel zoo Roman Horský.
Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Zcela mimořádná byla návštěvní sezóna v zámku Lešná. Od dubna do konce října 2024 si jej prohlédlo 36 530 osob, což představuje nejvyšší návštěvnost zámku od roku 1990. „Největší úspěch zaznamenaly večerní kostýmní prohlídky a halloweenské dětské prohlídky. Již třetí rok za sebou jsme pokračovali v záchraně vzácných historických látkových tapet, podařilo se zrestaurovat tapety ve společenském salonu,“ přiblížila vedoucí marketingu Romana Mikešová.
Největší událost roku 2025? Otevření prvního záchranného centra pro lvy
Rok 2025 bude ve zlínské zoo rokem novinek. „Nejočekávanější událostí bude otevření prvního záchranného centra pro lvy v České republice na konci června, na to se opravdu těšíme. Navíc společně s centrem otevřeme i novou pěší komunikaci a zpřístupníme tak první etapu Karibuni. Návštěvníci budou moci procházet kolem celého rozhlehlého výběhu slonů afrických, dostanou se i k chovatelskému zařízení,“ prozradil Horský.
V dubnu dojde i na otevření nové vnitřní ubikace pro gibony stříbrné v asijské oblasti zoo. „Připravili jsme pro ně skutečně špičkové prostory, lidé je poprvé uvidí i během chladnějšího období roku,“ nezapomněl zmínit Horský.
Rozběhne se i projekt Nusantaru, nový komplex expozic inspirovaný Indonésií a její faunou. Ten vznikne poblíž japonské zahrady Mu-Shin, domov zde najdou tapíři čabrakoví, kaloni, asijští plazi a dikobrazi. Stavba by měla začít v závěru letošního roku.
Velkou proměnou projde australská oblast, kde se chystá nová expozice vombatů. Pokud půjde vše podle předpokladů, výstavba se rozjede letos v září. Stejně tak by se mělo začít s realizací fotovoltaické elektrárny, která pokryje podstatnou část spotřeby elektrické energie v zoo.