Dvojice policistů zasahovala u požáru třebíčského paneláku. Stihli bleskově evakuovat 15 lidí

TŘEBÍČ – Dramatické chvíle zažili ve čtvrtek 28. dubna obyvatelé panelového domu v Třebíči. Krátce poté, co v jednom z bytů vznikl požár, jim s přesunem do bezpečí pomáhala dvojice policistů. Oba muži dnes obdrželi skleněnou plaketu za statečnost.

Informace o požáru, který se rozhořel ve čtvrtek 28. dubna kolem půl sedmé večer v domě na ulici Jaroslava Haška v Třebíči, se k policistům dostala díky lince tísňového volání. „Hlídka byla na místě do čtyř minut od přijetí oznámení. Při příjezdu k domu policisté neviděli žádný dým ani plameny, proto ihned běželi k zadní straně domu, kde se z otevřeného okna ve 3. patře valil silný a hustý dým,“ sdělila mluvčí policie Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Všude v domě byl cítit silný zápach z hoření a dým. Ve třetím patře byl jeden byt otevřený a na chodbě natažená hadice z hydrantu. Vystoupat do dalšího patra nebylo kvůli hustému dýmu možné. „Policisté oběhli byty ze třetího patra, aby všechny obyvatele informovali o požáru a pokračovali do nižších pater, kdy všechny osoby posílali před dům,“ doplnila mluvčí.

Ještě před příjezdem hasičů stihla dvojice policistů evakuovat z domu 15 osob. Silně rozrušeného desetiletého chlapce musel jeden z policistů vynést z domu v náručí. „Další tři osoby evakuovali profesionální hasiči za pomoci výškové techniky a čtyři další obyvatele evakuovali následně společně hasiči a policisté,“ dodala Dana Čírtková.

Ocenění za statečnost

Oba mladí muži, podpraporčík Lukáš Dočekal a nadstrážmistr Roman Dokulil, obdrželi ve středu 18. května skleněnou plaketu Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina za osobní odvahu při evakuaci obyvatel.

„Oba policisté si zachovali chladnou hlavu a dokázali vzájemně spolupracovat. Pomohli lidem dostat se ze silně zakouřených prostor ven do bezpečí. V tu chvíli nemohl nikdo odhadovat, jak rychle se může požár dál šířit. A provádět evakuaci osob ze zakouřeného prostoru bez jakýchkoliv ochranných pomůcek dýchacích cest je velice náročné a vždy se hraje o čas,“ ohodnotil statečný čin policistů brigádní generál Miloš Trojánek.