Následkem dopravních nehod zemřelo vloni na Vysočině 29 lidí, méně než předloni

KRAJ VYSOČINA – Na silnicích Kraje Vysočina došlo v uplynulém roce ke 4 760 dopravním nehodám, které za sebou nechaly 29 mrtvých a více než tisícovku zraněných. Nejčastějšími důvody byl špatný způsob jízdy, ale i nepřiměřená rychlost.

Bezprostředně po nehodách zemřelo vloni na Vysočině 24 lidí, což je ve srovnání s rokem 2020 pokles o 13 osob. Dalších 5 lidí pak nepřežilo následky zranění v nemocnicích. Zároveň se v loňském roce 68 osob těžce zranilo, což je ve srovnání s rokem předešlým pokles o 36 procent. Dalších 1 155 osob bylo zraněno lehce.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Hlavní příčiny nehod se každoročně opakují. Opět to byl zejména nesprávný způsob jízdy (1 753 nehod), dále pak nepřiměřená rychlost (656 nehod), nedání přednosti v jízdě (307 nehod), alkohol (159 nehod) a v neposlední řadě také nesprávné předjíždění (52 nehod). Vysoký počet nehod byl zaviněný i střetem s lesní zvěří (1 933 případů), což je na Vysočině velmi časté, tyto nehody tvoří každoročně 40 procent z celkového počtu.

Za nehodami často stál zbytečný hazard

Velké množství nehod způsobili řidiči tím, že zbytečně riskovali a nechovali se ohleduplně. „Typickým příkladem jsou nehody za snížené viditelnosti, zejména při ranních a večerních mlhách. Vjede-li řidič do úseku s mlhou, měl by okamžitě snížit rychlost vozidla, samozřejmě s ohledem na vozidla jedoucí za ním. Měl by zvětšit vzdálenost od vozidla, které jede před ním, zapnout mlhová světla, zvýšit svoji pozornost a plně se věnovat řízení,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Velmi opatrně se musí vždy chovat předjíždějící řidiči, neboť při špatném odhadu hrozí nečekaný střet s protijedoucím vozidlem. Důležité je také dodržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla, které kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit.

O hazardu se dá mluvit i v případě jízdy pod vlivem alkoholu. V loňském roce bylo takových řidičů 159. „Poměrně časté byly případy, že dechové zkoušky u řidičů vykazovaly hodnoty vyšší než dvě promile alkoholu, kdy výjimkou loni nebyly ani hodnoty přesahující tři promile, a dokonce také téměř čtyři promile alkoholu v dechu,“ dodala mluvčí.