Pilot František Vavřínek bude mít na Vsetíně památník

VSETÍN – První den v říjnu bude na Vsetíně odhalen památník válečného pilota a příslušníka anglického královského letectva RAF, držitele československých, polských i britských vyznamenání, plukovníka in memoriam Františka Vavřínka.

V roce 1914 se v chalupě na Horním městě narodil František Vavřínek, který se toužil stát letcem. Nejprve se vyučil elektromechanikem, poté si podal přihlášku Školy leteckého dorostu v Prostějově. Jakmile dokončil studium, byl zařazen k 9. letce Leteckého pluku generála M. R. Štefánika v Piešťanech, kde byl jmenován  polním pilotem letcem. Po obsazení Československa německou armádou odchází ilegálně do Krakova, kde se stává příslušníkem polského letectva. V roce 1941 se dostává na Střední východ a poté do Anglie, kde se po přeškolení na britskou vojenskou techniku hlásí u 313. čs. stíhací perutě vyzbrojené letouny Spitfire. Od 7. listopadu 1943 je příslušníkem 312. čs. stíhací perutě, kde působí až do konce jara 1944, poté krátce působí u 84. Group Support Unit. Téměř měsíc po invazi spojeneckých vojsk v Normandii je operačně zpět u 313. čs. stíhací perutě, kde slouží do konce války. Roku 1945 se vrací společně s celým čs. stíhacím wingem do Prahy. V roce 1950 je nucen z armády odejít. Zůstává i nadále ve Vsetíně, kde roku 1978 umírá a je pochován na místním hřbitově.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Slavnostní akt se uskuteční v deset hodin u památníku, který je nedaleko jeho rodiště. Bude představeno i upomínkové tablo dalších příslušníků RAF ze Vsetína a okolí.