Před 80 lety vyhasly životy dvanácti obětí heydrichiády. Popravili je v Lobzích

PLZEŇ – Před osmdesáti lety, tedy v období od 28. května do 15. června roku 1942, bylo v Plzni zastřeleno dvanáct občanů z Plzně v souvislosti s přípravou atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebo za pomoc členům výsadkové skupiny před 80 lety.

Nelítostně byli tehdy popraveni Alois Vágner a Josef Pašek z Krašovic za ukrývání střelné zbraně, strojvůdce Rudolf Šváb za schvalování atentátu, za totéž, a navíc za poslech zahraničního rozhlasu byli popraveni Václav Cafourek a jeho neteř Blažena Fenclová a tulák Josef Wilde. Obětmi heydrichiády se stala i rodina Václava Stehlíka (psali jsem zde). Popraviště v Lobzích bylo poté přeloženo do nedalekého lomu ve Vejprnicích.

Včera 9. června v prostoru Armádní střelnice v Plzni Lobzích památku těchto obětí uctilo vedení MO Plzeň 3, starosta David Procházka, I. místostarosta Petr Baloun a místostarosta Ondřej Ženíšek. Za město Plzeň se pietního setkání na místě bývalého popraviště zúčastnil primátor města Pavel Šindelář, dále byli přítomni zástupci Plzeňského kraje, městských obvodů Plzeň 1, 3 a 4, dále zástupci Policie ČR Karel Machulda a Michal Krejbich, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček, také zástupci sokolské obce, bojovníků za svobodu a další.

Zdroj: Městský obvod Plzeň 3