Zlínský kraj má nakoupené energie do konce roku 2024

ZLÍNSKÝ KRAJ – Prostřednictvím Energetické agentury Zlínského kraje má nakoupeno hejtmanství elektřinu a zemní plyn na následující dva roky. Jako jeden ze dvou krajů v zemi má ceny zafixované. Díky včasnému nákupu se proto energetická krize do krajského rozpočtu plně nepodepíše.

Hejtmanství nakupuje zemní plyn a elektřinu prostřednictvím Energetické agentury Zlínského kraje, jejímž zakladatelem a stoprocentním vlastníkem je Zlínský kraj. Ta zajišťuje jak společné nákupy, vede energetický management všech krajských organizací, tak iniciuje projekty energetických úspor. Otázku energií tak mají vyřešenou také všechna zařízení sociálních služeb, nemocnice, školy, správy a údržby silnic či muzea.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Komodity jsme nakoupili ještě v předkrizovém období, a to jako jediný kraj až do konce roku 2024. Byl to odvážný, ale jak se ukázalo, také velmi strategický krok. Díky tomu se nám podařilo vyhnout obrovským problémům. Pro ostatní kraje a města bude mít skokový nárůst cen fatální dopad na rozpočet. To znamená, že budou nuceni utlumit veškeré investice,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Podle něj nejvíce dopadne současná situace na krajské organizace odebírající teplo z centrálních zdrojů. „Například školy z Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm nebo Vsetína. Už v letošním roce tady očekáváme nárůst o miliony korun,“ dodal hejtman.

Kraj chce ušetřit i díky chystaným projektům

V rámci úspor kraj dlouhodobě investuje do projektů, jako jsou zateplení budov, výměna zdrojů tepla, odstranění parních provozů, instalace solárních ohřevů vody nebo fotovoltaických systémů na výrobu elektřiny. „Další fotovoltaické panely budou instalovány například v Uherskohradišťské nemocnici, s jejichž pomocí si vyrábí od roku 2020 už 4 procenta celkové spotřeby elektřiny. Další fotovoltaická elektrárna byla v loňském roce instalována na budově depozitáře Muzea jihovýchodní Moravy v Otrokovicích a nově přibylo na budovách 14/15  Baťova institutu 364 kusů fotovoltaických panelů,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj.

„Cílem Zlínského kraje je snižovat ve všech organizacích energetickou náročnost, nové budovy už připravujeme minimálně v pasivním standardu a k tomu se snažíme využívat maximum dotací z programů EU,“ doplnil Traub.