Znáte Gentlemany silnic? My vám je představíme

Gentlemani silnic - foto ze slavnostního předávání ocenění v Nových Hradech (zdroj kraj-jihocesky.cz)

JIŽNÍ ČECHY – Lidský život je to nejcennější, co máme. Jeho záchrana by měla být pro každého z nás samozřejmostí, ale bohužel tomu tak mnohdy není. To však není případ čtyř Jihočechů, kteří neváhali ani vteřinu a bez mrknutí oka se vrhli do ledové vody, kde zachránili dvě ženy.

Jejich čin v tomto týdnu ocenil projekt Gentleman silnic, který slouží jako poděkování takovým hrdinům. Slavnostní akce se uskutečnila v úterý 26. března 2019 v Nových Hradech a zúčastnili se jí nejen samotní zachránci, ale také zástupci kraje, představitelé policie a projektu samotného. Jeho vedoucí Ivana Buriánková pak připomněla, že Gentlemani silnic se ve spolupráci s policií vyhlašují v České republice již od roku 2004. „Dnes jsme předali tituly číslo 159 až 162,“ uzavřela Buriánková.

Ocenění muži Jiří Vávra z Čížkrajic na Trhovosvinensku, Petr Beneš a Václav Matějka z Nových Hradů a řidič posypového vozu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Štěpán Gajdoš zachránili dvě ženy, jejichž vůz skončil po havárii v požární nádrži ve Strážkovicích na Českobudějovicku (o havárii jsme informovali zde).

„Vezl jsem zrovna dceru k lékaři. Když jsem viděl, co se stalo, ihned jsem zastavil a spěchal jsem osádce na pomoc. Napřed jsme museli odházet stržené ploty a pak led. Ve voze byly dvě ženy. Ta vzadu byla při vědomí a křičela, řidička byla v bezvědomí a již pod vodou. Podařilo se nám je dostat na břeh, kde jsme jim poskytli první pomoc,“ uvedl Vávra.

Petr Beneš s Václavem Matějkou, kteří u nehody také zastavili, mu ihned přispěchali na pomoc. „Snažili jsme se co nejrychleji dostat do vody a holky vyndat z auta. To jestli je voda teplá, nebo studená, jsme neřešili, navíc jsme na ni, coby rybáři, zvyklí. Hlavně, že to nakonec dobře dopadlo,“ shodují se Beneš s Matějkou.

Krajský radní Antonín Krák ocenil, že se mezi Gentlemany silnic zařadili i tito čtyři Jihočeši. „Osobně jsem rád za záchranu každého života, i když nejraději bych byl, aby podobných nehod bylo co nejméně. Bohužel, i na jihu Čech máme stále ve statistikách řadu dopravních nehod i s těmi nejtěžšími následky. A zachráncům bych chtěl samozřejmě moc poděkovat,“ uvedl.

Jejich jednání také označil jako příkladné i mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Ten dodal, že: „Kdyby tito muži nezasáhli včas, tak bychom měli u silnice dva křížky navíc.“