Jižní Čechy před filipojakubskou nocí zchladí déšť

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIŽNÍ ČECHY – Pálení čarodějnic je lidmi hojně rozšířený a oblíbený lidový svátek. V posledních týdnech bez deště to však vypadalo, že by k této kratochvíli ani nemuselo dojít. Po týdnech bez dešťových kapek se však nebe nad jihem Čech zatáhlo a na většině území nás tak v noci čeká déšť.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu máme očekávat na většině území déšť, místy vydatný. Teploty se v noci na úterý budou pohybovat v rozmezí 8 až 5 °C. Zítřejší poslední dubnový den slibuje o něco přívětivější předpověď. „Čeká nás zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Odpoledne ustávání srážek, k večeru ubývání oblačnosti,“ sdělil Jaroslav Hinterműller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvyšší denní teploty lze očekávat od 12 do 15 °C. Pálení čarodějnic by se tak mohlo pravděpodobně vyvést.

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje v souvislosti s touto aktivitou vydal několik rad, jak se během zítřejšího večera chovat.

Zvolte vhodné místo ohniště. Ohniště by mělo být vzdáleno minimálně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohů. Pamatujte na dostatečnou vzdálenost od keřů a stromů a také od obytných a hospodářských budov, neboť odlétající jiskry mohou zapálit střechu. Ohniště bezpečně izolujte od hořlavých látek, například kameny nebo pískem.
– Velikost ohniště volte tak, abyste jej dokázali zvládnout. Hranice ze dřeva musí být stabilní. Jinak hrozí její zhroucení, které může způsobit popálení a samozřejmě rozšíření požáru o okolí.
– Při rozdělávání ohně si nepomáhejte hořlavými kapalinami (benzínem, naftou, lihem). Použití těchto látek je velice riskantní. Může dojít až k explozivnímu hoření, které se snadno vymkne kontrole. Popáleniny způsobené ohněm patří k těm nejzávažnějším. Taktéž do ohně nikdy neházejte neznámé materiály, zejména plechovky se zbytky barev, chemikálie, uzavřené nádoby, spreje, apod. Nebezpečným zlozvykem je také spalování pneumatik. Pálení “nepřírodních” materiálů je zákonem přísně zakázáno!
– Při pálení čarodějnic trvale sledujte aktuální povětrnostní situaci, především směr a sílu větru a zároveň zvažte, kdy naposledy pršelo. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.
– Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru! U ohně by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi. Výše pokuty se může vyšplhat až na 25 000 korun.
– Po skončení pálení ohniště vždy důkladně uhaste a přesvědčte se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které může vítr znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. V období sucha se může na rizikových místech oheň znovu rozhořet i za několik dní po ukončení pálení. Hasiči tak musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po oslavě ponechána svému osudu.

Stejně jako při běžném pálení platí i zde ohlašovací povinnost. „Pro podnikající fyzické a právnické osoby platí povinnost ohlašovat pálení na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje,“ uvedla mluvčí Jihočeských hasičů Vendula Matějů a dodává: „Nejjednodušším způsobem nahlášení je prostřednictvím internetového formuláře na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje www.hzsjck.cz (formulář na pálení je jedním z bannerů na pravé straně). Případně lze pálení nahlásit telefonicky na číslech 950 230 801 – 804.“

Přehled, kam na jihu Čech vyrazit za čarodějnými slety, jsme vám přinesli zde.