Houbařská sezona je tu. Rostou i na jihu Čech?

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIŽNÍ ČECHY – Češi jsou často nazýváni houbařským národem. Během letních měsíců tak berou české lesy útokem. Ne vždy jsou však se svými úlovky spokojeni. Stává se, že úroda hub není dostatečná, nebo že si třeba prostě jen vybrali nevhodnou lokalitu pro jejich sběr. Pokusili jsme se pro vás zjistit, jak to s tímto lesním bohatstvím vypadá aktuálně na jihu Čech.

Podle České mykologické společnosti je letošní červen na růst hub podstatně přívětivější, než tomu obvykle bývá. „Květnové ochlazení spolu s přísunem dostatku vláhy, to vše patřičně nabudilo podhoubí, aby se, oproti jinak vcelku běžnému červnovému ´nerůstu´ hub, dalo do práce,“ uvádí Aleš Vít z České mykologické společnosti.

Ne ve všech lokalitách však situace houbařům přeje. „Houby zatím nerostou plošně a v každém lese. Dochází spíše k nálezům na jednotlivých místech, po kterých pak následuje pro houbaře při další cestě lesem mnoho jalových kilometrů. Méně šťastným houbařům se stane, že dokonce nenajdou téměř nic, či se vrací úplně s prázdnou,“ říká Aleš Vít.

Podle našich dostupných informací se tak houbám v těchto dnech nejvíce daří na Písecku. Rostou zde převážně dubové hřiby. V minulém týdnu se třeba na jednom z houbařských webů pochlubil svými úlovky pan Jan. „Dnes opět 3 košíky – 165 dubových hříbků! Složení už je trochu jiné – z poloviny jsou menší, druhá polovina jsou mladé, tvrdé, rychle narostlé. Chodím na stejná místa – toto je narostlé za dva dny! Suším a zavařuji, také jím a rozdávám sousedům!“ Další z houbařů v této lokalitě včera našel hřiby, růžovky, lišky a pár holubinek. Ostatní lokace na jihu Čech prozatím úlovky spíše nehlásí.

Situaci pro vás samozřejmě budeme i nadále sledovat a přineseme vám čerstvé informace z našich lesů.