Noví pomocníci krumlovských policistů jsou tiší. Už jste je potkali?

Českokrumlovští strážníci na elektrokoloběžkách (zdroj město Český Krumlov)

ČESKÝ KRUMLOV – Městská policie Český Krumlov se snaží jít s dobou, která dává zelenou elektromobilitě a udržitelnosti. Po městě tak nyní můžete potkávat strážce zákona na jejich tichých pomocnících.

Do vozového parku k hybridním autům městské policie nyní přibyly i dvě elektrokoloběžky. Na jaře letošního roku řešila totiž Městská policie Český Krumlov personální podstav vyšší mobilitou strážníků, kdy bylo nutné zabezpečit rychlejší přesuny hlídky mezi jednotlivými částmi města.

„Jedním z důvodů bylo zavedení nového parkovacího systému zájezdových autobusů, kdy bylo potřeba zajistit, aby řidiči tento systém neobcházeli,“ uvedla tisková mluvčí České Krumlova Petra Nestávalová. Dalším důvodem byla podle jejích slov skutečnost, že se město stalo terčem kapsářů z balkánských zemí, ke kterým se strážníci potřebovali dostat co nejrychlejším způsobem.

„První volba padla na elektrokola, nicméně po zkušenostech kolegů ze Slovenska, kde některé městské policie používají právě elektrokoloběžky, a navíc z jižních Čech, jsme se rozhodli pro ně,“ uvádí velitel českokrumlovské městské policie Jan Šítal, který dodává, že se strážníci na koloběžkách setkávají s velice pozitivními reakcemi občanů.

Strážníci mají k dispozici dvě elektrokoloběžky, které byly pořízeny dohromady za 115 tisíc korun. Na výrobě se podílely firmy z okolí Českého Krumlova, což usnadňuje servis, nebo případné opravy.

Elektromobilitu si městská policie pochvaluje. „Začátkem roku jsme obměnili dosluhující služební vozy za hybridní modely a po tři čtvrtě roce provozu nových aut hodnotíme toto rozhodnutí jako správné a přínosné,“ dodává Jan Šítal.

V ulicích historického města má využívání hybridů smysl hlavně z důvodu ekologie, tichého provozu, a především nízké spotřeby, která se ustálila na cca 5 litrech na 100 kilometr.