AKTUÁLNĚ: Energetici vyhlásili na jihu Čech kalamitní stav

ilustrační foto (zdroj FB e.on)

JIHOČESKÝ KRAJ – Kvůli bouři Sabine, která právě přechází přes naše území, přibývá domácností, které se ocitly bez elektřiny. Aktuálně ji je asi 50 000. Energetici se proto rozhodli v Jihočeském kraji vyhlásit kalamitní stav. Nejvážnější situace je na Jindřichohradecku.

Poruch v distribuční síti stále přibývá, aktuálně jich je na vedení vysokého napětí evidováno kolem šedesáti. Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy, ale poruchy hlásí i Vysočina. „Proto jsme se rozhodli vyhlásit v Jihočeském kraji kalamitní stav. Ve spolupráci s hasiči informujeme všechny starosty v jižních Čechách, aby pak mohli komunikovat přímo s obyvateli a přinášet jim aktuální informace. Zároveň jsme ve spojení s krizovým štábem kraje a obcí s rozšířenou působností,“ uvedla za distribuční společnost Martina Slavíková.

Situace je teď nejvážnější na Jindřichohradecku, kde je bez elektřiny asi 22 000 domácností, ale problémy přetrvávají i na Prachaticku nebo Českokrumlovsku. Naopak situace se uklidnila na Strakonicku, kde utichl vítr a podařilo se nám opravit největší poruchy.

„Na dnešek jsme posílili kapacity na dispečinku i v terénu. Počasí je ale na mnoha místech extrémní, takže v určitých lokalitách, kde hrozí pády stromů a situace je pro práce v terénu velmi nebezpečná, provádíme jen dálkové manipulace (tedy jen přes dispečink),“ dodala Slavíková.