Jihočeští hygienici dosud nařídili 218 karantén. Aktuálně je testováno několik lidí

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Jihočeský kraj, přestože je příhraniční oblastí s přímým tranzitem z Itálie, patřil k posledním regionům v České republice bez výskytu nákazy koronavirem. To se však, změnilo. První případ onemocnění byl na jihu Čech potvrzen ve středu večer.

Jak aktuálně uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková, jihočeští hygienici dosud nařídili v souvislosti s koronavirem od začátku února k dnešní dvanácté hodině celkem 218 karanténních opatření a bylo vyšetřeno celkem 119 vzorků. Jen za dnešní dopoledne bylo do laboratoře českobudějovické nemocnice odesláno 8 vzorků, výsledky by měly být známy ve večerních hodinách.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jeden ze vzorků ze středečního večera byl pozitivní, jak jsme informovali zde. „Bohužel výsledky vyšetření laboratoře Nemocnice České Budějovice prokázaly ve středu večer první případ onemocnění u muže středního věku, který pracovně pobýval v Německu, odkud se vrátil již s příznaky. Muže jsme umístili do domácí karantény, průběh onemocnění je zatím lehký a zjišťujeme jeho kontakty,“ upřesnila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Podle jejích slov je důležité, aby lidé situaci nebrali na lehkou váhu. „Chtěla bych požádat naše spoluobčany o odpovědnost a ohleduplnost. Lehkovážnost není na místě a čas, včasné informace o pobytu v zahraničí či příznacích onemocnění, jsou pro snížení rizik přenosu rozhodující,“ žádá veřejnost o spolupráci Kotrbová.

Od pondělního rána spolupracuje Krajská hygienická stanice také se složkami Integrovaného záchranného systému při kontrolách na hraničních přechodech. „Jsme součástí Evropy, a proto na nás plně doléhají epidemiologické dopady pandemie,“ konstatovala ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Rizikové oblasti

Mezi rizikové země, jichž je nyní celkem patnáct, patří celá Itálie, Írán, čínská provincie Hubei (v Číně ke včerejšku více než 80 750 případů), Jižní Korea (provincie Gyeongsangbuk-do, celkem více než 7 500 případů), francouzský region Grand Est, především Alsasko, Lotrinsko a Champagne-Ardenne. Francie měla ke včerejšku více než 1400 případů. V Německu je podle vyjádření Kochova institutu rizikovým okres Heinsberg ve spolkové zemi Severní Porýní–Westfálsko (ke včerejšku 484) a Bádensko Württembersko (277).

„Nás na jihu Čech zajímá nejvíce sousední Bavorsko, kam jezdí Jihočeši za prací a nákupy. To mělo ke včerejšku 366 případů onemocnění. V sousedním Rakousku evidují více než 300 onemocnění a dnes ve Vídni zaregistrovali i první úmrtí devětašedesátiletého muže,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Německo celkem mělo k dnešnímu dopoledni více než 2 000 případů onemocnění a čtyři potvrzená úmrtí. Španělsko má více než 1 300 případů, vysoký výskyt nad 300 případů hlásí Švýcarsko, Holandsko či Velká Británie, počty ale stoupají.