Zasedal krizový štáb Jihočeského kraje. Známe podrobnosti!

Hejtmanka Jihočeské kraje Ivana Stráská (zdroj YouTube)

JIHOČESKÝ KRAJ – Dnes v dopoledních hodinách se konalo jednání krizového štábu Jihočeského kraje. Jeho výsledkem je několik opatření, která souvisí s šířením nákazy novým koronavirem. Představila je hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Nemocnice v kraji začaly ode dneška omezovat běžný provoz, nebudou se konat plánované operace. Veškerá činnost bude soustředěna na to, aby tato zařízení byla připraveni na rostoucí počty případů koronaviru.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne

Dohodnuto také je, že během tohoto týdne dojde k rozšíření testovacích míst. „My máme v této chvíli k dispozici sanitku a připravenou druhou. Nicméně, přijde nám velmi neefektivní, že ta sanitka stráví většinu času na cestě, proto, aby udělala výtěry jednomu pacientovi. Takže se postupně budeme snažit po celém kraji otevírat testovací místa,“ zkonstatovala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Mělo by to být formou kontejnerů na dostupných plochách. Nejlépe však na parkovištích, aby lidé s příznaky či s cestovatelskou anamnézou mohli přijít co nejblíže ke svému místu bydliště.

Nejvíce zranitelnou skupinou jsou senioři a lidé v sociálních službách. „Během dneška bychom měli obdržet roušky právě v těchto zařízeních,“ uvedla Stráská.

V současné době je také kraj povinen zajistit hlídání dětí pro složky integrovaného záchranného systému. Vedení Jihočeského kraje má síť školek, kde by to bylo možné. Nyní sbírá informace o počtech těchto dětí.

Důležitým segmentem je doprava. Řidiči patří také k těm nejvíce ohroženým, protože se setkávají s velkým množstvím lidí. I je se tedy snaží kraj ochránit. „Od středy bude omezen počet autobusů a přejde se na takzvaný prázdninový režim. V průběhu tohoto týdne nebude vybíráno jízdné u řidiče a cestující budou nastupovat pouze středními nebo zadními dveřmi,“ popsala opatření hejtmanka.

Jihočeský kraj se samozřejmě také potýká s nedostatkem zdravotnického ochranného materiálu. „Včera jsem podepsala objednávku na 15 000 kusů respirátorů,“ sdělila Stráská. V sobotu nad ránem obdržel kraj první dodávku osobních ochranných prostředků. Konkrétně se jedná o respirátory FFP2, kterých obdržel 60 kusů a FFP3 v počtu 160 kusů. Všechny byly z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví určeny pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje. Předání zdravotnické záchranné službě bylo provedeno v dopoledních hodinách. Během soboty dorazilo dalších 300 respirátorů FFP3, které byly distribuovány do nemocnic. V neděli pak obdržel další dodávku respirátorů od Správy státních hmotných rezerv v počtu 250 ks FFP3, respirátory jsou určené pro ZZS JčK.

„Jsme v situaci, v které jsme nikdy nebyli, prožíváme největší krizi od druhé světové války a bude věcí nás všech, jak se s ní dokážeme vypořádat. Apeluji na vaši kázeň, na vaši solidaritu, na to, abyste respektovali nařízení státu. Případ Strakonic je velmi varující. Nekázeň jedince může ohrozit zdraví a životy mnoha lidí. Prosím, buďme k sobě, a především seniorům ohleduplní. Jsou nejvíce ohroženou skupinou. Nevycházejme zbytečně,“ apeluje na občany hejtmanka Jihočeské kraje Ivana Stráská.