Na jihu Čech je 19 osob s nákazou Covid-19. Dnes se zatím počet nezvýšil

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji dnes do šestnácté hodiny hygienici nezaznamenali žádný nový případ nákazy koronavirem Covid-19. Za včerejší den přibyli tři pozitivně testovaní pacienti. Počet nemocných je tak aktuálně devatenáct.

Za středu 18. března 2020 Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje oznámila tři nové případy nákazy koronavirem. „Šlo o ženu ve věkové skupině 65+, která již byla v nařízené domácí karanténě pro kontakt s pozitivní osobou, a ženu středního věku. Muž středního věku se nakazil od již nemocného člena rodiny,“ konstatovala epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Jitka Luňáčková. Všichni tři pacienti pocházejí ze Strakonicka.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne

„Do dnešní šestnácté hodiny známe výsledky vyšetření prvních 38 vzorků, všechny byly zatím negativní. Další informace budeme znát večer kolem dvaadvacáté hodiny,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Velká část nakažených osob v našem kraji úzce souvisí s prací v zahraničí. Jedná se tedy o takzvané pendlery. Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská navrhuje, aby byly hranice uzavřeny i pro ně.

K tomuto tématu se vyjádřila i ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. „Dostávám nyní dotazy na téma Jihočechů, kteří cestují za prací do Bavorska nebo Horních či Dolních Rakous. Už minulý týden jsem je přes média vyzvala k opatrnosti a k tomu, aby, pokud je to možné, necestovali. Rozumím lidské stránce problému, ale naší odpovědností je ochrana zdraví občanů našeho kraje. A povinností pracovat s fakty a tvrdými daty: Rakousko mělo včera večer 1 646 pozitivních a sedm úmrtí, Německo celkově jedenáct tisíc pozitivních a dvacet úmrtí a sousední Bavorsko sedmnáct set případů a osm úmrtí. A když jako epidemiolog hodnotím dosavadních devatenáct případů, které v kraji máme, čtrnáct je jich spojeno s osobami, které pracovaly v zahraničí,“ doplnila.