Jihočeští hygienici během pátku zaznamenali 7 případů nákazy Covid-19

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Hygienici na jihu Čech zaznamenali během pátku sedm nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou Covid-19 se tak k páteční osmnácté hodině v regionu zvýšil na 117. Čtyři nové případy se objevily na Písecku, dva na Českobudějovicku a jeden na Strakonicku.

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 389 nových vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění Covid-19. „Pozitivních bylo sedm vzorků. Ve dvou případech šlo o importovanou nákazu. Jeden z pacientů onemocněl po návratu z Rakouska a druhý po návratu z Egypta. U dalších pěti, až na jednu výjimku, šlo o kontaktní přenos od osob již dříve pozitivně testovaných, tedy pobývajících v karanténě. Vesměs se jednalo o rodinné kontakty,“ konstatovala šéfka jihočeských hygieniků.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Počet případů přepočtený na 100 tisíc obyvatel regionu, činil podle večerních dat Ministerstva zdravotnictví 18,41 případů na 100 tisíc, což je opět nejméně ze všech krajů České republiky. „Je to i díky tomu, že drtivá většina Jihočechů pochopila, že řešení má ve svých rukách, chová se ohleduplně a za to vám všem velice děkuji. Vidíme, že opatření, byť jsou omezující, dávají smysl,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Jitka Luňáčková ještě v souvislosti s lidmi, vracejícími se do České republiky ze zahraničí, připomněla repatrianty, kteří v uplynulých dnech dorazili do země v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí z různých koutů světa. „Na jih Čech se takto vrátilo celkem 63 osob. Covid-19 pozitivní byla pouze jediná,“ zdůraznila Luňáčková.
K páteční osmnácté hodině bylo podle dat Krajské hygienické stanice v regionu mezi nemocnými 69 žen a 48 mužů. „Jednatřicet nemocných, nejvíce v kraji, má trvalé bydliště na Strakonicku. Jednadvacet jich je z Českokrumlovska, dvacet z Českobudějovicka, patnáct z Prachaticka, třináct z Táborska, deset z Písecka a sedm z Jindřichohradecka,“ doplnila Luňáčková.

Počet uzdravených se v regionu v pátek nezměnil a zůstává na čísle tři. Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech bylo dosud doporučeno k vyšetření celkem 5 188 osob. V povinné karanténě se k páteční osmnácté hodině nacházelo 1 017 Jihočechů.