Obce na jihu Čech obdrží od kraje finance na opravy kanalizací i chodníků

Chlum u Třeboně (zdroj cs.m.wikipedia.org/ŠJů)

JIHOČESKÝ KRAJ – Obce na jihu Čech dostanou finanční podporu od kraje. Jedná se o částku téměř 110 milionů korun. Peníze pomohou opravit rozbité chodníky, vyměnit okna ve školkách nebo například nakoupit úklidové stroje.

Zastupitelstvo Jihočeského kraje schválilo poskytnutí dotace v Programu obnovy venkova pro letošní rok v celkové výši 109 999 000 korun. „Život na vesnici je jedinečný a jeho podpora je pro nás důležitá. Co představitele obcí trápí a co by bylo potřeba řešit, jsme si každoročně říkali na slavnostním vyhlašování výsledků Vesnice roku.  Škoda, že letos o tuto možnost kvůli koronavirové krizi přijdeme,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Program byl vyhlášen na podzim minulého roku a jako tradičně se může pochlubit jednou z nejvyšších podpor v rámci celé České republiky. Celkem 622 žadatelů si mezi sebe rozdělí téměř 110 milionů korun.

„V případě dotací na konkrétní projekt žadatelé obdrží v průměru necelých 200 tisíc korun. To se nezdá jako vysoká částka, ale tyto peníze pomohou obcím nakoupit nebo opravit to, na co jim z rozpočtu nezbývá a co pomůže zlepšit život v obci,“ řekl krajský náměstek pro oblast venkova Pavel Hroch a dodal, že Jihočeský kraj patří mezi ty kraje, které dávají na obnovu venkova nejvíce financí. „Realizaci musí obce dokončit do 31. prosince tohoto roku,“ upozornil Hroch.

Například městys Chlum u Třeboně zažádal o 159 000 korun na opravu kaple v Mirochově a za 81 000 korun chce nakoupit ukazatele rychlosti. „Program obnovy venkova je oporou především v realizaci drobnějších, ale i tak důležitých věcí. Znamená jednodušší administraci, než je tomu například v případě národních dotací, a to je zvlášť pro menší obce dost zásadní,“ řekla starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová.

Obec Chrášťany na českobudějovicku dostane 190 tisíc korun. Opraví spojovací chodbu mezi místní základní a mateřskou školou. „Chodba dostane nové vstupní dveře, nová okna a zevnitř i zvenku nový kabát. Dotace pokryje celkové náklady z necelé jedné třetiny. Momentálně pracujeme na přípravě stavebního povolení a výběru dodavatele,“ uvedl starosta obce Josef Vomáčka.