Českobudějovická Solnice uspěla. Stala se Památkou roku

Solnice v Českých Budějovicích (zdroj město České Budějovice)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Soutěž o Památku roku zná konečně své vítěze. Stala se jím historická budova českobudějovické Solnice. Budova dříve sloužila jako sklad soli, po rozsáhlé rekonstrukci je zde restaurace s pivovarem.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásilo ve středu 17. června 2020 výsledky soutěže za nejlepší projekt a realizaci obnovy nemovité kulturní památky, budovy nebo souboru staveb – Památka roku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Vítězství je naše! Českobudějovická Solnice si ho moc zaslouží. Vřelé poděkování patří velkorysému investorovi, celému realizačnímu týmu, a především Václavu Študlarovi,“ uvedl s potěšením náměstek primátora a místopředseda Sdružení Tomáš Bouzek.

Rekonstrukce historické budovy z roku 1531 si dávala načas a po různých peripetiích začala na podzim 2017. Nyní je z ní vyhledávaná restaurace. Vyřešit se muselo také technické zázemí, které je ve zrekonstruovaném objektu na rohu ulic Hroznová a Česká. Budovy spojuje unikátní síť potrubní dopravy s pivovodem pod Piaristickým náměstím, což je neobvyklé.

Solnice už získala Cenu města, kterou primátor Jiří Svoboda předal panu Václavu Študlarovi vloni a také Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR za citlivou a mimořádně zdařilou realizaci záměru investora, jeho pokoru při obnově objektu, volbu projekčního i realizačního týmu a za snahu o maximální zachování autentičnosti.