Karel Šíp: Na věci mezi nebem a zemí nevěřím!

Moderátor Karel Šíp (75)  moderuje svoji talk show Všechnopárty už přes patnáct let. Jeho dotěrným otázkám neunikli ani největší kapacity ve svém oboru. Jeden díl ovšem věnoval i okultním vědám a jejich představitelkám, přestože v věštění vůbec nevěří. 

Jaké máte zkušenosti s věštbami?

Kromě jedné babičky v Kralupech takřka žádné zkušenosti nemám. K té jediné jsem tenkrát zašel jenom proto, že jsme s kapelou Faraon v Kralupech hrávali v kulturáku k tanci. Ta věštkyně byla ale doopravdy pozoruhodná. Například Jirkovi Schelingerovi řekla, že je pro něj nebezpečná voda ve všech formách. Jízdy autem v dešti nebo plavání v hlubokých vodách.

Věříte kartám, numerologii a dalším věšteckým disciplínám?

Nevěřím, proto mám tak minimální zkušenosti.

Kolik znáte způsobů věštění osudu?

Vím, že se nejčastěji věští z karet a tím, že karty se míchají a jejich skladba je tím pádem pokaždé jiná, dávám této věštbě malou šanci na úspěch.

Necháte se ovlivnit horoskopem?

Horoskop je jiná věc, těm jsem se jeden čas věnoval, jelikož jsem si kdysi zval hosty do pořadu na základě znamení zvěrokruhu. Hvězdy se nemíchají jako karty, čili tam bych na určité danosti přece jen trochu věřil, i když i tady jen v omezené míře.

Věříte horoskopům?

Ani ne tak předpovědím, ale určitým povahovým rysům, sám jsem si ověřil, že většina Štírů si je v hlavních rysech podobná, stejně jako třeba Blíženci či Panny.

Chtěl byste znát svou budoucnost?

Informace o budoucnosti by mi stejně byla k ničemu, proto po ní nepátrám. Věci přicházejí podle jiných pravidel, než může věštba postihnout.

Jste pověrčivý?

Ani žádné pověry nejsou mým repertoárem, ani talismany, černá kočka přes cestu, tyhle věci mě opravdu míjejí.

Míváte sny, které se vám plní?

Mé sny se nezabývají, ani se nikdy nezabývaly, osudem, ale mívají zcela jinou koncepci. Buď mě někdo pronásleduje, nebo ve snu často hovořím s bytostmi již nežijícími, nebo se mi vracejí třeba i ranné lásky. S budoucností moje sny opravdu nemají nic společného.

Uměl byste se vyrovnat s případnou negativní předpovědí?

Negativní předpověď určitě nikoho nepotěší, proto je lépe po ničem nepátrat.

Jak se koukáte na současný boom „moderních čarodějnic“ jako jsou Dagmar Kludská, Marcela Košanová, Ljuba Skořepová a další?

Tak jako já nechovám důvěru k těmto okultním vědám, mnoho lidí je naopak vyznává. Já to nikomu neberu ani nezazlívám, jen tu víru nesdílím. Ale jestli jsou všechny „čarodejnice“ tak zábavné, jako je Ljuba Skořepová, asi je začnu vyhledávat.

 

Karel Šíp

  • Pochází z umělecké rodiny židovského původu, jeho otec Karel Hugo Feuerfeil (umělecky Šíp) byl operetní herec a zpěvák v ostravském divadle. Od dětství tedy malý Šíp příležitostně vystupoval v ostravské televizi. Po studiu na Střední průmyslové škole filmové v Čimelicích, kde maturoval v roce 1963, se stal zaměstnancem Československé televize. Pracoval tam jako produkční deset let.
  • V roce 1971 založil skupinu Faraon, která byla postavena na zpěvákovi Jiřím Schelingerovi. Kapela nahrála několik singlů, mezi nimi i hit české populární hudby – Holubí dům. V roce 1973, po jeho odchodu k Františku Ringo Čechovi, byl s kapelou v podstatě konec. Karel Šíp na muzikantskou minulost zanevřel a začal se věnovat televizní zábavě.
  • Do povědomí televizních diváků vstoupil v pravidelném televizním pořadu Hitšaráda, který úspěšně moderoval společně s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, na tento pořad pak přímo navázala zábavní show Galasuperšou. Uváděl i pořad Klip klap a několik silvestrovských televizních estrád. V nedávné době také úspěšně moderoval několik pořadů na TV Nova, jako byly Horoskopičiny a Skopičiny, nebo Rozjezdy pro hvězdy. Společně s Jiřinou Bohdalovou moderoval pořad Za oponou s Jiřinou. Později moderoval pořad Za oponou.
  • Spolupracuje také s komikem a bavičem Josefem Náhlovským. Je autorem zhruba 500 písňových textů, naprostá většina písní Karla Gotta z 80. let je otextována právě Karlem Šípem.
  • Jeho první manželkou byla zpěvačka Marcela Holanová, se kterou má syna Karla (* 1981). S druhou manželkou, která se jmenuje Iva, má syna Jana (* 2003).