Jihočeští hygienici zatím ukončili kvůli pozitivním případům Covid-19 dva tábory

ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Mirek Blaha)

JIHOČESKÝ KRAJ – Už více než sedmatřicet tisíc dětí je přihlášeno k letní rekreaci na táborech v jižních Čechách. To je nejvíce ze všech krajů v České republice a více než v průběhu loňských prázdnin. Z důvodu potvrzení pozitivity na Covid-19 byly předčasně ukončeny dva tábory.

Nahlášeno mají hygienici konání celkem 361 táborů, na kterých se o prázdninách vystřídá na zotavovacích akcích a jiných podobných akcích celkem 37 209 dětí. To je o zhruba čtyři stovky více dětí, vloni.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Je jasné, že řádné zabezpečení a organizace letní dětské rekreace letos klade zvýšené nároky na organizátory a samozřejmě i my jsme zintenzivnili naši poradenskou a kontrolní činnost. Od začátku prázdnin máme za sebou již 110 kontrol, to je více než za celé loňské prázdniny. Můžeme konstatovat, že dosavadní průběh je přes zjištěné nedostatky zatím klidný, bez epidemií a výrazných prohřešků. Dosud jsme uložili šest blokových pokut v celkové výši dvanáct tisíc korun především kvůli nedostatkům ve zdravotní dokumentaci dětí a ve skladování potravin. Kvůli výskytu pozitivní osoby jsme zatím museli ukončit konání dvou táborů,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Z důvodu potvrzení pozitivity na Covid-19 vždy u jedné osoby byly předčasně ukončeny dva tábory, oba se konaly na Táborsku. Na dalších třech táborech – dvou na Strakonicku a jednom na Jindřichohradecku – byly potvrzeny pozitivní případy Covid-19 až po ukončení těchto rekreačních akcí.

„Z dosavadních nedostatků jsme v pěti případech zjistili závady ve zdravotní dokumentaci dětí a v jednom případě ve skladování syrového masa. Zatím jsme obdrželi šest podnětů na konání letní dětské rekreace, především na osobní hygienu a ubytování dětí, nedostatečný úklid či výskyt štěnic, ale žádný z nich se při následných kontrolách nepotvrdil. Na třech zotavovacích akcích pak muselo být zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou,“ doplnila ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých Marie Nosková.