KORONAVIRUS: Plošný návrat roušek od 1. září. Ve veřejné dopravě a v budovách se bez ochrany dýchacích cest neobejdete

Zdroj: Wiki

Česko – S blížícím se počátkem školního roku je jednou z hlavních otázek to, jak se z hlediska bránění šíření nového typu koronaviru připravit na rapidní nárůst pohybu lidí ve veřejných prostorách a hromadné dopravě. Právě kvůli tomu také zasedala Rada vlády pro zdravotní rizika, která sestavila protiepidemická pravidla, která v Česku začnou plošně (tedy na území celé republiky) platit právě od 1. září 2020. Zatímco pravidla týkající se konání hromadných akcí se nezmění (a platí pro ně již zavedená opatření), epidemiologové se také rozhodli zkrátit dobu izolace a karantény.

Roušky v dopravě, uzavřených prostorách i ve školách

„Čeká nás složitý podzim. Zhruba dva miliony lidí se počátkem nového školního roku začnou pohybovat v MHD, meziměstských spojích, zvýší se sociální kontakt mezi lidmi. Proto jsme se rozhodli zareagovat preventivním opatřením – nošením roušek,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Proto bude povinnost ochrany nosu a úst platit ve všech typech veřejné dopravy a také ve veřejných prostorech, tedy i v obchodech, obchodních centrech a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Naopak pro kanceláře a homogenní skupiny lidí setkávající se v uzavřených prostorách povinnost nosit roušky platit nebude. „Také nepředpokládáme, že by nějaká podobná pravidla byla zavedena v rámci restaurací, kde samozřejmě logicky člověk roušku nemá, pokud jí a pije,“ shrnul ministr zdravotnictví s tím, že zároveň bude sestaven seznam výjimek z plošného pravidla a bude se týkat především osob, pro které by rouška mohla být komplikací.

Podle slov Vojtěcha je právě plošně nošení roušek jedním ze základní trojice preventivních opatření, a to vedle desinfekce rukou a dodržování sociálních odstupů. Vedle prezentované povinnosti chránit dýchací cesty rouškami zůstanou nadále v platnosti také omezené počty účastníků hromadných akcí, v případě venkovních akcí je maximum stanoveno na 1000 osob (s možností pěti oddělených sektorů, tj. celkem 5 000 osob) a v případě akcí vnitřních na 500 oso (opět s maximálně pěti oddělenými sektory). Nutné pak již nebude nechávat v případě divadel, kin či kulturních domů mezi diváky volné sedačky či řady.

Povinnost nošení roušek se bude vztahovat také na společné prostory škol (chodby), nikoliv tedy na jednotlivé třídy. Právě sektor školství se v posledních týdnech také zaobírá tím, jak vůbec průběh školní docházky modifikovat tak, aby epidemiologická rizika byla co nejnižší. Za tímto účelem byl vytvořen materiál týkající se provozu škol a školských zařízení ve školním roce 2020/21 vzhledem k onemocnění COVID-19. „V tomto týdnu odejde vypracovaný manuál do škol, je to integrovaný dokument, který obsahuje barevně odlišené části, které jsou závazné, a části doporučující a také informativní. Není to jen manuál s protiepidemickým doporučením, je tam i část pedagogická, jsou tam doporučení ministerstva k organizaci distanční výuky a také materiály týkající se adaptace žáků po návratu do školy,“ shrnul ministr školství Robert Plaga. Detailněji bude dokument představen zítra na tiskové konferenci ministerstva školství.

Izolace a karanténa

Dalším tématem, jímž se odborníci v posledních dnech zaobírali, byla délka vyžadované izolace a karantény v případě (potenciální) nákazy novým typem koronaviru. Roman Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, pak uvedl, že délka vyžadované izolace i karantény bude zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. „Co se týká vlastní izolace osob, které jsou pozitivní, tady došlo ke shodě – lidé bez příznaků nemoci budou od provedení posledního testu v izolaci 10 dnů a pak budou bez nutnosti znovu test podstoupit propuštěni. Ti, kdo mají příznaky, mohou být propuštěni po třech až čtyřech dnech, kdy se příznaky neobjeví,“ shrnul Prymula. V případě uvažovaného zkrácení karantény pak dle jeho slov existuje jisté drobné riziko, kdy karanténa by měla pokrýt maximální inkubační dobu, která je klasicky stanovena na 14 dní, ale byla zaznamenána i inkubační doba 27 dnů. Nakonec se ale odborníci shodli, že i karanténa se zkrátí na 10 dnů od doby setkání s osobou pozitivně testovanou, doba ale může být prodloužena. Samozřejmě budu platit také určité výjimky týkající se rizikových skupin – např. zdravotníků, pracovníků soc. služeb, pro ně budou pravidla přísnější. Nová pravidla vstoupí v platnost od příštího pondělí, tj. 24. 8. 2020.

Aktuální „český semafor“

Vláda i nadále počítá se systémem včasného varování, tzv. semaforem, kdy jsou okresům/krajům v ČR přidělovány barvy dle epidemiologického rizika. Především pro případy barev žluté a červené jsou definována také další opatření. Jak naznačují právě dnes aktualizovaná data, míra rizika nákazy se v Česku nijak nemění, barvy se oproti minulému týdnu nezměnily. Zelená je pouze Praha a také okres Frýdek-Místek, právě zde platí 1. stupeň rizika nákazy ze tří, podle odborníků je zde ale situace pod kontrolou. Ačkoliv nakažené jsou i zranitelné skupiny, zatím jejich stav nevyžaduje hospitalizaci. Zbytek okresů zůstává bílý, tedy se žádným nebo zanedbatelným rizikem. Od počátku celosvětové pandemie koronaviru se již v Česku nakazilo na 20 000 lidí. Většina se však vyléčila. Navzdory rostoucím počtům nových případů nemoci COVID-19 v ČR zároveň klesají počty těch, kdo vyžadují hospitalizaci či intenzivní péči.