Český Krumlov vybuduje pod terasami Na Střelnici vstupy do Vltavy

Český Krumlov vybuduje pod terasami Na Střelnici vstupy do Vltavy (zdroj MěÚ Český Krumlov)

ČESKÝ KRUMLOV – Město Český Krumlov chce pro obyvatele i návštěvníky více zpřístupnit řeku Vltavu. Na jaře příštího roku nechá proto vybudovat vstupy do vody pod terasami Na Střelnici u domku Egona Schieleho. Náklady na dva vstupy dosáhnou 1,3 milionu korun, na polovinu částky získalo město dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj.

Vytvořit příjemné místo k odpočinku v klidné části takzvaného jižního meandru řeky Vltavy má v plánu město Český Krumlov. Architekt města Ondřej Busta zpracoval návrh na vytvoření relaxační zóny v prostoru bývalé střelnice před zrekonstruovanými opěrnými zdmi u domku Egona Schieleho nedaleko Domu dětí a mládeže.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Umístění vstupů do Vltavy (zdroj MěÚ Český Krumlov)

„Tato část města má své neoddiskutovatelné kouzlo a zpřístupněním říčních břehů využijeme jejího potenciálu. Přiblížíme se řece v intravilánu města, koupání a relax u řeky tak bude na dosah nedaleko centra,“ říká architekt Ondřej Busta.

Základem je vybudování vstupů do řeky, jejichž projektovou dokumentaci zpracoval architekt Jan Dvořák. Projekt se týká dvou vstupů od sebe vzdálených cca 55 metrů. Každý vstup do vody tvoří sestava čtyř betonových dílů volně osazených do přírodního břehu řeky. Jednotlivé díly jsou od sebe odsunuté a prostory mezi nimi zatravněné. Desky z bílého betonu s hladkou strukturou svojí vysokou estetickou hodnotou odpovídají architektuře a možnostem stavebnictví 21. století.

Hlavním osazovacím prvkem je železobetonová schodnice skrytá pod terénem. „Právě tento monolit zabudovaný v zemi je vůbec nejzásadnější pro vybudování vstupů u břehu Vltavy, kde několikrát během roku dochází k podstatným změnám průtoku i výše hladiny,“ vysvětluje místostarosta Josef Hermann. „Dle vyjádření Povodí Vltavy se vstupy nesmí stát překážkou v toku a nesmí dojít k jejich uvolnění do řeky v případě, že by vlivem vodní eroze došlo k odhalení konstrukce v terénu.“

Nákres vstupů (zdroj MěÚ Český Krumlov)

Cena za vstupy dosahuje 1,3 milionu, polovinu částky pokryje dotace z programu Podpora cestovního ruchu v regionech 2020, který vypsalo na konci minulého roku Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Právě cena za vybudování vstupů se stala předmětem diskuzí na posledním jednání zastupitelstva města.

„V zásadě všichni zastupitelé byli pro realizaci projektu, někteří však projevili výhrady k vysokým nákladům. Vizualizace totiž ukazuje jen desky na povrchu trávníků, což může být značně zavádějící. Projektant zvažoval řadu variant, z důvodů bezpečnosti jsou ale nejvhodnějším řešením tyto stabilní a odolné konstrukce zabudované pod zemí,“ dodává místostarosta.

V současné době jsou v místě nainstalovaná provizorní dřevěná mola, která mohou v budoucnu pevné vstupy do vody doplňovat. Mola jsou mobilní, mohou tak být ukotvena dalších místech.  „Chceme využít pobytovou loučku a oživit tak krásnou lokalitu, kde budou rádi trávit volný čas rodiny s dětmi. V domku Egona Schieleho by měla vzniknout kavárna, u řeky by mohla být i půjčovna sportovního a herního vybavení, v blízkosti jsou také toalety,“ uzavírá místostarosta.