Kojení jako antikoncepce. Funguje tato metoda, či nikoli?

Ilustrační foto

Jste několik měsíců po porodu a v nejbližší době si další těhotenství nedovedete příliš představit. Je kojení spolehlivou antikoncepcí, nebo je možné při kojení otěhotnět? Můžete brát antikoncepční pilulky, neuškodí to vašemu miminku?

Kojení a jeho spolehlivost jako antikoncepce

Zajímavý dotaz, který se týká mnoha žen. Pokud kojíte, máte vysokou hladinu hormonu prolaktinu, který způsobuje tvorbu mateřského mléka. Zároveň tlumí činnost vašich vaječníků, dozrávání vajíček a ovulaci. Bohužel spoléhat se pouze na kojení není příliš vhodnou metodou. To, že nemáte ovulaci, poznáte nejlépe podle nepřítomnosti měsíčků. Pravidelné krvácení je znakem normálně fungujících vaječníků a tím i možnosti otěhotnět. Problémem je, že ovulace vždy předchází krvácení a vy svou první ovulaci tedy jednoduše poznat nemůžete. Toto bývá nejčastějším důvodem selhání, pokud se spoléháte pouze na kojení.

Hormonální antikoncepce a kojení

V době kojení je metodou volby tzv. čistě gestagenní antikoncepce (podávání pouze jednoho typu ženských pohlavních hormonů). Můžete ji užívat v podobě minipilulek, injekcí, případně v podobě nitroděložního tělíska, které do svého okolí tyto hormony postupně uvolňuje. Tento způsob antikoncepce prakticky nemá kontraindikace, miminku neškodí, může se používat při kojení a spolehlivostí se vyrovná klasické antikoncepční pilulce. O způsobu užívání je vhodné se poradit se svým ošetřujícím lékařem. Každá metoda užívání má svá pro i proti. Určitě je ale vhodné se chránit, nespoléhat pouze na kojení a riskovat nechtěné těhotenství a interrupci. Případnou další volbou je nehormonální nitroděložní tělísko, jeho spolehlivost je ale nižší a rizika s ním spojená naopak vyšší. Opět by Vám měl vše vysvětlit Váš gynekolog.

 

Primář MUDr. Michal Zeman, Ph.D.,

gynekologicko-porodnické oddělení,

Nemocnice Chomutov