KORONAVIRUS: Další omezení jsou tu – zákaz akcí, kde návštěvníci stojí, a také snížení počtu účastníků oslav i svateb

Zdroj: Pixabay

Česko – Epidemiologická situace není již ani podle slov ministra zdravotnictví dobrá. Proto přichází nová omezení, která (zatím) zasáhnou především kluby a bary. Stejně tak by měla být stanovena maxima pro počty účastníků soukromých akcí, oslav či svateb.

O zhoršující se epidemiologické situaci dnes celé odpoledne diskutovali představitelé vlády i opozice. Zatímco opoziční strany nešetřily kritikou a ministr zdravotnictví Vojtěch přistoupil k přijetí další opatření, premiér Babiš se na jednání nedostavil. „Vypnutí ekonomiky způsobilo ztrátu např. tisíců pracovních míst i ekonomické propady, nepřineslo ale ponaučení, které by nás připravilo na budoucnost,“ uvedl tak Jakub Michálek (Piráti). S tím souhlasil i Petr Fiala (ODS), který prohlásil, že „byly promarněny měsíce, a na to, co všichni čekali, že nastane, jsme se připravili méně, než bylo možné.“ S těmito názory ale Adam Vojtěch nesouhlasil a bránil se s tím, že jeho resort se na aktuální situaci připravoval celé léto. Přesto ale přiznal, že epidemiologická situace na našem území skutečně není neproblematická. Právě proto již od pátku vstoupí v platnost nové – plošné – opatření.

Od pátečních 18.00 tak ministerstvo zdravotnictví zpřísňuje pravila pro konání vnitřních hromadných akcí na stání – vnitřní hromadné akce s účastí přesahující ve stejný čas 10 osob se tak budou moci konat jen za podmínky, že každý účastník bude mít určeno konkrétní místo k sezení. Výjimkou pak budou výstavy, trhy, veletrhy apod. Opatření se tedy nejvíce dotkne barů a klubů, vstupenky na stání již totiž nebude možné prodávat. V rozhovoru pro Českou televizi pak vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, Roman Prymula, také uvedl, že by preferoval, kdyby tato zařízení zavřela již ve 22.00 (namísto 24.00). Přiznal ale, že jak zavedené, tak i jím uvažované opatření jsou pro kluby a bary velmi handicapující. „Myslím, že by tu měly být kompenzační mechanismy, které by měly být velmi cílené, zde ten přímý ekonomický dopad bude, takže myslím, že podpora by být měla,“ uznal.

Právě omezení cílená na kluby a bary pak obhajoval i ministr zdravotnictví. „Vycházíme ze zkušeností hygieniků, že klubové akce jsou největším zdrojem nákazy, naopak u akcí se stacionárními sedačkami nepozorujeme žádné zásadní šíření koronaviru,“ vysvětlil Adam Vojtěch s tím, že právě proto se opatření zatím nebude týkat kulturních akcí v prostorách divadel a kin, ale ani akcí sportovního charakteru.  Resort chce dále regulovat i počty lidí na oslavách a např. i svatbách – maximální počet účastníků by v tomto případě měl být podle slov vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví stanoven na 30.

S ohledem na to, že počty nakažených v podstatě exponenciálně rostou, rozhodně nelze čekat, že by se opatření brzy rozvolnila. „Musíme tu křivku narůstajícího počtu nové nákazy srazit dolů a minimálně měsíc musíme vynaložit veškeré úsilí, aby se to povedlo. Už to není situace, kdy bychom mohli doufat, že zítra bude lépe,“ shrnul Prymula, který zároveň připustil, že opatření mohou být po tomto čase ještě více zpřísněna, a to např. právě v případě kulturních akcí. Striktní opatření jako ve Velké Británii, kde se aktuálně smí sdružovat maximálně šest osob, ale (opět minimálně zatím) v plánu nejsou.

Během včerejšího dne opět počty nově pozitivně testovaných dosáhly rekordních čísel, když atakovaly hranici 1 700. Laboratoře pak provedly téměř 17 000 testů (což navzdory tvrzením premiéra není nijak závratné číslo). U testovacích míst, kterých je v Česku zatím 123, se ale tvoří dlouhé fronty. Do dvou týdnů pak Prymula očekává, že přibude také těžkých případů. Kapacitně je pak české zdravotnictví připraveno na 4 000 pacientů, lůžek intenzivní péče je k dispozici tisícovka. „V tomto máme ještě rezervní kapacitu, ale při exponenciální křivce může docházet k rychlému nárůstu,“ dodal Prymula s tím, že v počáteční fázi exponenciálního nárůstu se právě nacházíme, což by v důsledku – a bez včasného zásahu – pro zdravotnictví znamenalo obrovskou zátěž.