Dva jihočeští dopravní policisté jsou obviněni z braní úplatků od řidičů

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Kristýna Bílková)

JIHOČESKÝ KRAJ – Dva policisté z odboru dopravní policie Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje jsou obvinění z přijetí několika úplatků. Trest však čeká i na řidiče, kteří úplatek dali. Oba policisté si tak přišli na částku převyšující dvacet tisíc korun. Dnes o tomto případu informovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Stalo se tak v rámci výkonu služby na dálnici D3 v únoru 2020, kdy opakovaně přijali finanční hotovost jako úplatek. „Deset námi zjištěných řidičů v únoru letošního roku ve všech případech překročilo se svým motorovým vozidlem maximální povolenou rychlost, policisté však tyto přestupky neprojednali ani neoznámili správnímu orgánu a na místě řidičům uložili pokuty za jiné méně závažné přestupky,“ upřesnila mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Policisté si podle slov Nguyenové záměrně překročení rychlosti nezaznamenávali a často si vybírali luxusní vozidla, jejichž řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost podstatným způsobem. Oba si tímto jednáním přišli na částku převyšující 26 000 korun.

„Dva příslušníci policie jsou v tuto chvíli obviněni ze zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku v jednočinném souběhu s přečinem zneužití pravomoci úřední osoby ve formě spolupachatelství. V případě prokázání viny jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ uvedla tisková mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Trestu však neujdou ani samotní řidiči, kteří úplatek policistům dali. „Zahájili jsme trestní stíhání proti deseti civilním osobám, a to ze spáchání zločinu podplacení. Civilním osobám v případě prokázání viny hrozí až šestiletý trest odnětí svobody, propadnutí majetku nebo peněžitý trest,“ doplnila Nguyenová.