Dálkově vytápěné byty. Kdy začíná topná sezóna a jakou teplotu v bytě by vám měla zaručit

Ilustrační foto

Přišel podzim a v mnoha bytech se citelně ochladilo. Obyvatele bytů odkázaných na dálkové vytápění zajímá, kdy vlastně začíná topná sezóna a jak dlouho potrvá, aby se mohli zahřát u svých radiátorů. Podívejme se tedy, jaká pravidla platí pro dálkové vytápění a kam se případně obrátit, pokud ve svém bytě nedobrovolně mrznete.

Topná sezóna a venkovní teploty

Dle vyhlášky č.194/2007Sb., která stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, začíná topná sezóna 1. září a končí 31. května následujícího roku. To ale ještě samo o osobě neznamená, že se bude skutečně topit. U svých radiátorů se ohřejete, až když průměrná denní teplota venku v daném místě poklesne pod +13 °C a to ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat, že by následující den došlo ke zvýšení této teploty nad +13 °C.

Může ovšem také dojít také k opačnému případu. Pokud se oteplí tak, že venkovní teplota bude vyšší než +13 °C a to ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den, pak se topit přestane. Při následném poklesu průměrné denní teploty venkovního vzduchu pod +13 °C se vytápění opět obnoví.

V průběhu topné sezóny se byty a ostatní nebytové prostory vytápějí od 6.00 do 22.00 hod. V mezidobí, tedy v noci, je vytápění omezeno nebo i přerušeno tak, aby byla zajištěna tepelná stabilita místnosti.

Jaká teplota by vám měla být zaručena

Příloha této vyhlášky také stanoví tzv. výpočtovou teplotu vnitřního vzduchu uvnitř budov v průběhu topného období mezi 6.00 a 22.00 hod., aby byla zajištěna tepelná stabilita obytného domu. Zmíněná teplota činí pro obývací místnosti (obývák,  ložnici, dětský pokoj atd.) 20 °C. Stejná teplota platí také pro kuchyň a WC, tedy 20 °C.  U koupelny se jedná až o 24 °C, zatímco u bytové předsíně či chodby jen 15 °C. Nejnižší teplota se týká vytápěného schodiště, a to 10 °C. Pro všechny teploty je udávána relativní vlhkost vzduchu 50 %.

V žádném případě to neznamená, že byste si v bytě nemohli zatopit na více stupňů. Jedná se o teplotu, které byste měli být schopni v bytě dosáhnout, tedy minimální teplotu, na kterou jsou schopny vaše radiátory byt vytopit. Hodnoty platí, jak již bylo řečeno, pouze přes den, v noci může teplota o poklesnout.

Teploty pro krajní byty jsou vyšší

Krajní místnosti jsou tradičně chladnější, proto je pro ně stanovená vyšší teplota. Pro místnost s jednou venkovní stěnou platí teplota vyšší o 1 °C, pro místnost s dvěma venkovními stěnami má být teplota vyšší o 1,5 °C a pokud jsou venkovní stěny v místnosti tři, pak je teplota vyšší o 2 °C.

Kam se obrátit při problémech

Pokud máte pocit, že je ve vašem bytě nepřiměřeně chladno i přesto, že topíte, pak je vhodné problém řešit nejdříve se správcem domu. Může se například ukázat, že soused pod vámi se ve svém bytě téměř nezdržuje, tudíž netopí, díky čemuž je váš byt zespodu permanentně ochlazován. Na vině mohou však být také vaše okna, která špatně těsní. Pokud to vypadá, že se nejedná o podobný typ problému, ale že na vině je pravděpodobně špatně fungující dálkové vytápění, pak se můžete obrátit na Státní energetickou inspekci (SEI).