Jihočeští hygienici hlásí mírný pokles nových případů Covid-19

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během pondělí zaznamenali hygienici na jihu Čech 41 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 45 nemocných se uzdravilo. Došlo tak druhý den v řadě k nepatrnému mezidennímu poklesu aktivních případů. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 1 194 a aktuálně pozitivních 1 175 osob.

Od neděle do pondělí přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 228 suspektních vzorků, žádný od samoplátců. Z výsledků vyšetřených vzorků potvrdili hygienici k pondělní osmnácté hodině 41 pozitivních případů. K nemocným přibylo devatenáct žen a dvaadvacet mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (15).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V devíti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou ve škole, ve čtrnácti v rodině a v pěti na pracovišti. Tři osoby se infikovaly při sportu, jedna v Praze, jedna při léčebném pobytu v clusteru ve Františkových Lázních, odkud máme v kraji desítky pozitivních, a jedna na festivalu v Horní Plané. V sedmi případech původ nákazy dosud zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ve čtvrtek jsme v kraji dosáhli nejvyššího denního přírůstku 142 nových případů za den a nejvyššího počtu aktuálně pozitivních od začátku epidemie, tedy 1 318 aktuálních případů. Dynamika nově potvrzených i počet aktuálně pozitivních podle slov Kvetoslavy Kotrbové mírně klesají. „Uvidíme, zda pracovní dny tohoto týdne potvrdí, že jde o pozitivní trend,“ dodala ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Ze stávajících 1 175 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 517 na Českobudějovicku, 138 na Písecku, 126 na Táborsku, 113 na Strakonicku, 97 na Českokrumlovsku, 94 na Jindřichohradecku a 90 na Prachaticku. Čtrnáct nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.

Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, přesto patří jižní Čechy i nadále s 369,98 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem Covid-19 v České republice.