KORONAVIRUS: Nouzový stav „na spadnutí“. Od pondělí by měla Česko zasáhnout další opatření včetně uzavření škol

Zdroj: online vysílání

Česko – Obávaná „druhá vlna“ koronavirové epidemie zasáhla republiku natolik, že je podle ministra zdravotnictví nutné přistoupit k opětovnému vyhlášení nouzového stavu. Ten by měl na území Česka vstoupit v platnost od nadcházejícího pondělí, ovšem již nyní je zřejmé, že jeho prosazení nebude pro vládu lehký úkol. Počínaje pondělkem pak budou zavedena také omezení školní výuky, v distanční formě by měly vyučovat střední školy a vyšší ročníky gymnázií (a samozřejmě i VŠ, kde již opatření platí). Plánováno je také omezení volnočasových aktivit.

Překotný nouzový stav

Informace o tom, že je ve hře opět vyhlášení nouzového stavu, obletěla včera celou zemi – a to i kvůli tomu, že byla předána přinejmenším nestandardně. Ministr zdravotnictví Prymula to totiž uvedl v rámci rozhovoru pro média, přitom premiér Babiš ani ministr vnitra Hamáček o tomto kroku vůbec nebyli informováni. Přesto následně uvedli, že Prymulu podpoří. Možná však jejich podpora nebude stačit. Poslanecká sněmovna, potažmo poslanci, se totiž mohou proti vyhlášení nouzového stavu postavit, revidovat jej nebo i zrušit – a přesně to je možnost, kterou již opozice deklarovala.

Nutno říci, že v základu se pro obyvatelstvo s nouzovým stavem nic nemění, ovšem vláda díky němu získá více možností, jak zavádět plošná a rázná opatření třeba i zasahující do lidských práv a svobod. Samotné vyhlášení nouzového stavu ale jen dává možnosti, automaticky to neznamená, že by se něco mělo radikálně změnit. Jak potom uvedl Roman Prymula během dnešního brífinku, nouzový stav je nutný kvůli snížení reprodukčního čísla R, protože epidemie narůstá a tím ohrožuje nemocniční kapacity. „Nemůžeme některá opatření vyhlašovat v plošném režimu, abychom je mohli představit, jsme nuceni tady mít nouzový stav,“ shrnul s tím, že legislativa ministerstvu zdravotnictví pravomoci k zavádění plošných opatření nedává.

Opozice však o argumentech ministra zdravotnictví přesvědčena není. Jak uvedl Petr Fiala (ODS), od jarního lockdownu byl dostatek času na připravení návrhu zákona, který by právě pro podobné situace pravomoci ministra zdravotnictví posílil – a nouzový stav by tak vůbec nebyl třeba. Materiály, které v této souvislosti předložil někdejší šéf resortu Vojtěch, byly ale podle Fialových slov naprosto nedostatečné. Odmítavě se proti Prymulovu návrhu postavily i další opoziční strany, podle vyjádření STAN by např. bylo vhodnější, aby jednotlivá opatření přijímali hejtmani na lokální úrovni. Piráti i TOP 09 chtějí znát konkrétní důvody, které Prymulu k vyhlášení nouzového stavu vedou, a TOP 09 chce také diskutovat o odškodnění malých a středních podnikatelů. Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval premiéra, aby kvůli vysvětlení důvodů pro nouzový stav svolal předsedy sněmovních stran a ani komunisté zatím nemají dostatek informací pro to, aby mohli říci, zda návrh podpoří. Zítra by tak ve sněmovně měl vystoupit premiér i ministr zdravotnictví a měli by informovat, jak přesně by měl nouzový stav vládě pomoci v době pandemie. Dojde-li ke shodě, k přijetí návrhu by mohlo dojít po 13.00.

Jak dále uvedl Roman Prymula, „stávající vývoj epidemie je zásadním předpokladem pro to, abychom požádali o vyhlášení nouzového stavu, epidemiologická situace požaduje radikální řešení, reprodukční číslo je stále 1,2, jsou ohroženy naše kapacity.“  Dle jeho slov je totiž kapacita zdravotnických zařízení limitována vysokou nemocností zdravotníků a také množstvím těch, kteří jsou v karanténě. Aby ale mylo možné nařizovat pracovní pohotovosti či případně výpomoci, je třeba právě režim nouzového stavu.

Stop volnočasovým aktivitám a výuce ve školách

Konkrétní opatření, s jejichž zaváděním se počítá od příštího týdne, by se pak měla týkat především volnočasových aktivit. „Snažíme se, aby ta opatření byla co nejméně ekonomicky bolestná, jsou cílena do volnočasových aktivit a školství, o všem budeme detailně informovat zítra. To, co se bude týkat školství, jsme schopni přijmout v režimu opatření dle zákona čísla 258 Sb., a bude se jednat o opatření regionálního charakteru,“ upřesnil Prymula s tím, že opatření budou platit jen v krajích, které jsou dle semaforu oranžové a červené, a budou platit po dobu 14 dnů.

„Vycházeli jsme z jasně deklarované priority, že vzdělávání musí být udrženo v chodu. Ačkoliv distanční vzdělávání je vhodným doplňkem, nemůže nahradit prezenční výuku. Plán je založen na včasném a rychlém 14denním zásahu, detaily budou zveřejněny zítra, ale to důležité je, že opatření budou v platnosti od pondělí příštího týdne a nebudou se týkat mateřských a základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií,“ doplnil ministr školství Robert Plaga.

Výhled do budoucna

Podle ministra zdravotnictví je aktuální prioritou snížit reprodukční číslo R pod hodnotu 1 – k tomu je údajně třeba zavedení nouzového stavu na dobu 30 dní, což je ostatně předpokládaná doba, během níž by mělo prý dojít ke zvládnutí akutní fáze epidemie. Cílem není umrtvit opět ekonomiku, i opatření plánovaná pro režim nouzového stavu by měla – jak Prymula ubezpečil – být mírná a neměla interferovat s ekonomikou (ačkoliv samozřejmě postihnou řadu podnikatelů, kteří pracují v sektoru volnočasových aktivit). Prymula také vyloučil uzavření hranic s tím, že Česko ani hranice zavírat nepotřebuje, protože žádným rizikům ze strany zahraničí nečelí – na druhou stranu je ale rizikem pro okolní státy, které se naopak snaží různě regulovat a limitovat kontakt s ČR.