Už jste viděli poklady, které ukrývá Muzeum Jindřichohradecka?

JINDŘICHŮV HRADEC – Muzeum Jindřichohradecka to nejsou jen Krýzovy jesličky a Jihočeské betlémy, tam se toho skrývá mnohem víc. Třeba Landfrasova tiskárna, malované ostrostřelecké terče, či expozice jihočeského podniku LADA. Vzpomínáte na šicí stroj vaší babičky?

Gotické sochařství je v muzeu zastoupeno kvalitní kolekcí vrcholně a pozdně gotické dřevořezby, takže se můžete potěšit pohledem na Madonu s dítětem, sv. Apolonii, sv. Barboru, či sv. Prokopa. Další expozice patří nejvýznamnější mimopražské tiskárně 19. století, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do poloviny 20. století a zachycuje proces vzniku tištěné knihy v 19. století a konkrétní podobou jednotlivých tisků i jejich vazeb včetně osobních památek na rodinu Landfrasů. Na malovaných terčích jindřichohradeckých ostrostřelců z 19. století můžete obdivovat výjevy z historie města, významných událostí v Evropě, či z historie ostrostřeleckého sboru. Expozice Jihočeská LADA prezentuje kompletní výrobu šicích strojů a doplňují ji i ukázky dobových oděvů.

Na co dalšího se můžete těšit? Mezi stálými expozicemi najdete síň Emy Destinové, dokumenty a artefakty z letecké bitvy, která proběhla nad Jindřichohradeckem 24. 8. 1944, či prezentaci řemesel ze 17. století. Vzhledem k tomu, že Muzeum Jindřichohradecka uchovává ve své sbírce více než 100 tisíc sbírkových předmětů, nudit se tu určitě nebudete.