Nemocnice v Písku postupně rozšiřuje Covid péči. Lůžek je zatím dostatek

Nemocnice Písek (zdroj jihnem.cz)

PÍSEK – Písecká nemocnice je připravena v případě potřeby navýšit kapacity Covidových stanic, kde se pečuje o pacienty s koronavirem. V nemocnici je nyní podle informací nemocnice hospitalizováno 35 osob s tímto onemocněním a lůžek je zde zatím dostatek.

Nemocnice Písek má celkem 389 lůžek. „Některá z nich se změnila na covidová a některá opouští personál, aby pomohl s intenzivní a anesteziologicko-resuscitační péčí. K tomu je část personálu pozitivní a musí být v izolaci,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Kapacita současných jednotek intenzívní péče je 32 lůžek, Covid pacienti jsou na pěti z nich. Hraniční kapacita lůžek Anesteziologicko-resuscitačního oddělení s vlastním personálem je 16, obsazeny jsou nyní 3 z nich Covid pozitivními pacienty, 4 lůžka jsou připravena pro ty necovidové.

Ve finální verzi koronavirové krize bude nemocnice disponovat zhruba 180 lůžky pro necovidovou medicínu a 105 lůžky s možností péče o pozitivní pacienty. Nejtvrdší boj s nemocí se svádí na lůžkách ARO a jednotkách intenzivní péče. U 162 lůžek v nemocnici lze aplikovat kyslík. Dalších 100 kyslíkových ventilů má nemocnice k dispozici pro případnou další potřebu, půjčuje i okolním nemocnicím.

„Pokud bude třeba, budeme pokračovat v transformaci našich oddělení. Jsme schopni navýšit kapacitu nemocnice o desítky lůžek pro nemocné s koronavirem. Naprosto zásadní v péči ale nebude počet standardních lůžek, nýbrž kapacita intenzivní péče, a to zejména personální. Rozhodující roli bude hrát také počet pozitivních zaměstnanců, kteří budou muset být v izolaci a budou tedy v péči chybět,“ řekl Jiří Holan.

Písecká nemocnice v tuto chvíli pomáhá společně s dalšími zdravotnickými zařízeními řešit i péči pro obyvatele Prachaticka, kde nemocnice zcela uzavřela některá základní oddělení (informovali jsme zde).

V okrese Písek je nyní více než 1 050 osob pozitivních na Covid, většina má lehký průběh onemocnění nebo je bez příznaků.