Počet případů Covidu na jihu Čech opět klesl. Obezřetnost je však stále na místě

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během neděle zaznamenali hygienici na jihu Čech 74 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 224 nemocných se uzdravilo, jeden v seniorském věku zemřel. Počet vyléčených v jižních Čechách vzrostl na 24 106 a aktuálně pozitivních klesl o 151 na 5 108 osob. Od března zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 383 úmrtí.

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 266 suspektních vzorků a 9 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k nedělní osmnácté hodině 74 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 45 žen a 29 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (37), Strakonicku (17) a Táborsku (14).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V devětadvaceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v devíti v zaměstnání. Jeden se týkal škol. Nově onemocnělo sedm zdravotníků a pět klientů sociálních služeb. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,” uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Nižší výskyty posledních dnů ale není možné přeceňovat

Záchyt onemocnění se začal přibližovat čtvrtině, když ještě před nedávnem představoval až polovinu z testovaných. Počet aktuálně pozitivních v kraji klesl na 5 108. „Tento stav jsme v kraji měli naposledy kolem desátého října,” konstatovala ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Za posledních 24 hodin zemřel jeden senior.

Ředitelka Krajské hygienické stanice ale upozorňuje, že není možné nižší výskyty posledních dnů přeceňovat. „Musíme zůstat na zemi a dodržovat nastavená pravidla, protože velká část populace se s infekcí dosud nesetkala a je tedy vnímavá, ale i celorepubliková čísla v evropském kontextu dat ECDC ukazují trend pozvolného trvalého poklesu v naší zemi,” říká.

Ze stávajících 5 108 aktivních případů na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 249 na Českobudějovicku, 925 na Táborsku, 770 na Jindřichohradecku, 704 na Strakonicku, 688 na Písecku, 397 na Prachaticku a 375 na Českokrumlovsku. Celkem 383 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.