Čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky se potvrdilo v malochovu na Strakonicku

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

STRAKONICKO – Laboratorní vyšetření potvrdilo čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže. Nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Katovice na Strakonicku v Jihočeském kraji. Obdobně jako v předchozích případech se drůbež v chovu pravděpodobně nakazila od volně žijících vodních ptáků.

Chovatelka nahlásila krajské veterinární správě postupný úhyn šesti slepic. Další kusy v chovu vykazovaly klinické příznaky typické pro nákazu ptačí chřipkou. „Veterinární inspektoři neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy drůbeže k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha,“ uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V malochovu se původně nacházelo 56 kusů hrabavé a vodní drůbeže (34 kusů slepic, 16 kachen, 3 husy, 3 krůty).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Laboratorní testy Státního veterinárního ústavu Praha u uhynulých kusů drůbeže potvrdily ptačí chřipku subtypu H5. „Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Drůbež v chovu byla v kontaktu s divokými kachnami žijícími na řece Otavě, která přímo hraničí s chovem. Navíc chovatelka zajišťovala napájení drůbeže právě z nedaleké řeky,“ uvedl Vorlíček.

Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.