Muže zavalil výkop. Zásah hasičů trval dvě a půl hodiny

Muže ve Žďáru na Českokrumlovsku zavalil výkop (zdroj HZS Jihočeského kraje)

ČESKOKRUMLOVSKO – Téměř dvě a půl hodiny trval extrémně náročný zásah, kdy hasiči ve večerních vyprošťovali zavaleného muže. V pět metrů hlubokém výkopu se nacházel v pozici ve stoje a koukalo mu jen temeno hlavy. Svědci události mu naštěstí před příjezdem hasičů vyhrabali prostor okolo nosu a úst.

K závalu došlo ve středu 10. března před sedmou hodinou večerní v obci Žďár na Českokrumlovsku. „Po průzkumu na místě velitel kaplické jednotky podal první zprávu, a to, že muž je zavalený v přibližně pět metrů hlubokém výkopu, je v pozici ve stoje a kouká mu jen temeno hlavy. Muž byl při vědomí a další lidé mu ještě před příjezdem hasičů a záchranářů vyhrabali prostor okolo nosu a úst pro dýchání,“ popsala mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Hasiči okamžitě nasvítili místo zásahu, usadili žebříky a postupně začali odkopávat sypký jíl. Jak uvedla Matějů, ukázalo se, že výkop je stabilní, těžká technika – stabilizační kontejner ze strakonické stanice nebyl nakonec potřeba. „Vyprošťování a kopání probíhalo vysoce bezpečně v průměru přibližně jeden a půl metru okolo zavaleného muže. Ten se po celou dobu držel na hraně mezi vědomím a bezvědomím, od lékařů dostával trvale kyslík,“ dodala mluvčí hasičů.

Muže ve Žďáru na Českokrumlovsku zavalil výkop (zdroj HZS Jihočeského kraje)

Před půl desátou hodinou večerní byl muž předán do péče zdravotníků. Vzhledem k terénu zde nemohl přistát vrtulník, a tak byl muž transportován do nemocnice sanitkou.