KORONAVIRUS: Místo škol a maloobchodu má zelenou fotbal. Ohroženy jsou letní dovolené s „covid pasy“

Zdroj: Pixabay

Česko – Návrat žáků do škol, to by měla být dle mnoha výroků politiků v Česku priorita. A to i proto, že právě u nás byly školy uzavřeny z celé Evropy prakticky nejdéle. Ovšem zatímco návrat do lavic je řízený a podmíněný incidencí nových případů nákazy koronavirem, ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimku fotbalistům. Na zápasy první fotbalové ligy se tak již tento víkend budou moci vrátit fanoušci. A pokud by si někdo říkal, že je to snad alespoň první krok k normálnímu létu a dovoleným (třeba s tolik skloňovanými „covid pasy“), asi se také mýlí…

Za včerejšek testy prokázaly 2 560 nových případů onemocnění covid-19, tj. o čtvrtinu méně než před týdnem. V nemocnicích je aktuálně v této souvislosti hospitalizováno necelých 3 200 pacientů, z nichž každý pátý je ve vážném stavu – přesto ve srovnání s předchozím týdnem došlo v počtu hospitalizovaných ke zřetelnému poklesu. A tak se aktuální týdenní incidence pohybuje na hranici 156 nakažených na 100 tisíc obyvatel (včera to bylo 164/100 tis.). Hranice pro otevření maloobchodu, ale také návrat dalších žáků do škol, je vymezena číslem 100/100 tis. A ačkoliv pro hromadné akce jak kulturního, tak i sportovního charakteru platí pravidla ještě přísnější, ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo udělit výjimku fotbalu.

Vzhůru na fotbal

Počínaje sobotou se tedy mohou vrátit diváci na zápasy první fotbalové ligy – povoleno bude naplnění až 10% kapacity (což v případě plánovaných víkendových utkání v pražském Edenu znamená cca 2 000 osob na jednom zápase). Podmínek pro účast na zápase je ale mnoho, v prvé řadě se hlediště otevře pouze dlouhodobým partnerům klubu a také držitelům permanentek. Nutností bude také předložení negativního antigenního či PCR testu a ochrana dýchacích cest (příp. doklad o očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech). Organizátoři zároveň budou muset zajistit dodržování rozestupů (usazování diváků ob jednu řadu a také ob sedačku). Výjimka byla fotbalu udělena údajně jako pilotnímu projektu, který by měl otestovat možnosti, jak dále rozvolňovat (otázkou pak je, proč podobnou aktivitu, ovšem v sektoru kultury, ministr zdravotnictví před nedávnem smetl ze stolu).

Letní dovolená s covid pasem?

Návrat k normálnímu životu se tedy stále zdá být v nedohlednu. A ti, kteří se těšili, že alespoň v létě v klidu a pohodě odjedou do zahraničí, možná budou překvapeni, že na „snadné cestování“ také možná nedojde. Projekt tzv. covid pasu – tedy jistého dokladu o tom, že člověk je proti koronaviru především očkován (ale také že jej příp. prodělal nebo absolvoval test s negativním výsledkem) – totiž bude připraven podle slov ministra zahraničí Kulhánka nejdříve na počátku července. „Když u nás čísla klesají, jinde rostou, v Evropské unii je 27 států, které se musí dohodnout, bude to velký úspěch, když to bude k 1. 7. 2021,“ uvedl přímo.

Termín v červenci je však vzhledem k tomu, že některé destinace se turistům chtějí otevírat již od poloviny května, poměrně opožděný. Nemluvě o tom, že někteří vyjadřují pochybnost nad tím, zda vůbec covid pasy budou uvedeny v život. Ministerstvo zahraničí tak již začalo na podkladě požadavků resortu zdravotnictví vyjednávat specifické cestovatelské podmínky s desítkou států, které Češi nejčastěji navštěvují, a to jak v Evropě, tak i mimo ni (jedná se např. také o Turecko a Egypt).