Europe Direct – přímá zkratka do Bruselu

Česká republika je už od roku 2004 součástí Evropské unie a má u nás i svoje regionální zástupce. Ti pracují v oficiálních informačních střediscích Europe Direct, kterých je po celé EU více než 420, od Estonska přes Česko až po Kanárské ostrovy. V Jihočeském kraji je pomyslným mostem mezi našimi občany a Evropskou unií centrum v Českých Budějovicích, které představila jeho vedoucí Denisa Hocke.

Jak daleko sahá historie vašeho centra Europe Direct? Začínali jste na jiném místě, než jste dnes?

Historie našeho Europe Direct sahá do roku 2003, kdy na Krajském úřadě Jihočeského kraje vzniklo jako informační stánek o Evropské unii. V květnu 2005 se zapojilo do sítě Europe Direct, zřizované Evropskou komisí. Poslední změnou bylo stěhování informačního střediska v lednu 2019 do krajem zřizované instituce ZVaS (Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a Středisko služeb školám). Tento areál je pro nás lepší – jsme blíže pedagogům a školám, na které cílíme. Máme zde prostory pro pořádání akcí nejen pro školy, ale i pro širokou veřejnost.

Co je hlavní náplní vaší činnosti a s jakými dotazy či požadavky se na vás nejčastěji obrací veřejnost?

Předáváme informace týkající se Evropské unie, organizujeme přednášky, besedy, jazykové kurzy pro školy a širokou veřejnost. Pomáháme lidem zorientovat se v evropských záležitostech. Kdokoli se na nás může obrátit a veškeré naše služby jsou zdarma. Naše centrum je tady od toho, abychom komukoli pomohli a objasnili vše, co se týká Evropské unie. Máme kontakty na odborníky, vše jde oficiální cestou. Rádi všem pomůžeme s problematikou a právními předpisy Evropské unie. Naším cílem je také informovat Jihočechy, co se řeší na evropské půdě.

V poslední době jsme například pomohli paní, která pracuje ve Velké Británii a nevěděla, jaké povinnosti jí odchodem Velké Británie z Unie nastávají. Z mnoha stran totiž dostávala protichůdné informace. Nebo jsme spolupracovali se studentkou, která připravovala diplomovou práci o Evropské komisi. Poslední dobou se na nás stále více obrací senioři s řetězovými e-maily, které jim dorazily. Často vás až překvapí, jaké dezinformace kolují o Evropské unii na internetu.

Jaký byl loňský koronavirový rok? V čem byl jiný a jaké druhy akcí jste pořádali?

Bylo to pro nás složité, báli jsme se, že naši činnost covid poznamená, ale nakonec zájem o naše akce předčil očekávání. Akce jsme nerušili, ale přešli jsme do online prostředí a věnujeme se sociálním sítím, kde pořádáme debaty, přednášky a soutěže. Díky tomu si nás našli i noví posluchači a vždy platí, že dobré téma si svého příznivce najde. Byly to třeba workshopy pro studenty o dezinformacích, kterých se zúčastnilo více než 400 jihočeských studentů.

Pro maminky na rodičovské dovolené jsme pořádali jazykové kurzy, o které byl velký zájem. Chceme tak pomoci jihočeským maminkám, aby se po rodičovské dovolené snadněji začlenily do pracovního procesu.

Oblíbené jsou debaty se studenty Jihočeské univerzity, kteří v rámci programu Erasmus+ vycestovali na zahraniční stáž. Chceme tímto zaujmout mladé lidi, aby zahodili ostych a nebáli se vyjet do světa. Studenti, kteří se ze stáže vracejí, jsou nadšení. Osamostatnili se, získali nové zkušenosti. Je to skvělá příležitost a myslíme si, že šanci vyjet do zahraničí by měl využít každý mladý člověk.

Velký ohlas měla i debata, kde jsme představili Plán Evropské unie na podporu ekonomiky a společně s jihočeským odborníkem na veřejné finance objasnili dopady na ekonomiku Unie, ale hlavně na Jihočeský kraj.

Jaké akce plánujete v letošním roce?

Naše akce zatím směřujeme na internet a doufáme, že se epidemiologická situace zlepší a setkáme se s Jihočechy osobně v září na naší debatě Evropa a já. U příležitosti Konference o budoucnosti Evropy přestavíme naše nové středisko. A také bychom rádi propojili odborníky, kteří povedou dialog s občany našeho kraje, abychom zvýšili vzájemnou důvěru mezi institucemi EU a všem ukázali, že na jejich názoru Evropě záleží.

O akce Europe Direct je vždy velký zájem především u školáků. V současné době většinu akcí pořádají centra v online prostředí, ale na podzim chtějí opět mezi lidi. Foto | archiv ED České Budějovice

EUROPE DIRECT České Budějovice
Zařízení pro další vzdělávání pedagogických
pracovníků a Středisko služeb školám
Nemanická 7, České Budějovice
ceske.budejovice@europe-direct.cz
EuropeDirectCB
europedirectbudejce

Novinky a informace o dění z EU vám poskytne přímo ve vašem kraji místní středisko EUROPE DIRECT. Jako most mezi ČR a Bruselem funguje také Zastoupení Evropské komise v Praze – jeho aktuality můžete sledovat na Twitteru (@ZEK_Praha), Facebooku (@EvropskaKomise.cz) či Instagramu (evropskakomise), nebo si můžete nechat zasílat informační týdeník (comm-rep-cz@ec.europa.eu).
Více o činnosti Zastoupení EK se dozvíte na webových stránkách
www.evropska-unie.cz a www.europedirect.cz.