Kriminalisté varují před padělky eurových bankovek

padělky eurových bankovek (zdroj Policie ČR)

JIHOČESKÝ KRAJ – Jihočeští kriminalisté, kteří se specializují na padělané bankovky, mají pro všechny obchodníky důrazné varování. Při platbě eurovými bankovkami, především menších nominálních hodnot si mají dávat pozor na kolující padělky.

Během letošního roku zaznamenávají kriminalisté zvýšený výskyt padělaných eurových bankovek převážně menších nominálních hodnot 5, 10, 20, 50 EUR. Záchyt většího množství bankovek byl především na okrese České Budějovice, Český Krumlov a Prachatice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Tyto takzvané barevné reprodukce bankovek jsou zdařilými napodobeninami pravých bankovek měny EURO. Barevné provedení a rozměry bankovek jsou shodné jako u pravých peněz, avšak postrádají jakékoliv ochranné prvky,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Na padělcích jsou navíc oproti pravým penězům anglické nápisy MovieMoney, THIS IS NOT LEGAL TENDER, IT S USED FOR MOTION PROPS. Na rubové straně bankovek jsou u stejných nominálních hodnot vždy totožná sériová čísla. Konkrétně u bankovek 5 EURO, 10 EURO, 50 EURO – MB6666888880, u bankovek 20 EURO-MB66688880 a u bankovek 100 EURO –DB66688800000.

padělky eurových bankovek (zdroj Policie ČR)

Pachatelé podle informací policie padělky udávají do oběhu převážně u obchodníků při koupi zboží v menších prodejnách i supermarketech. „Jakékoliv informace jsou v tomto případě pro policisty důležité, v případě záchytu padělané bankovky je také důležitá osoba toho, kdo bankovkou platí, ihned tedy volejte policii na lince 158,“ žádá policejní mluvčí.