Vyrazíte na výstavu armádních unikátů?

ČESKÝ KRUMLOV – Zajímáte se o vojenskou historii, techniku a rádi byste viděli některé zajímavé kousky na vlastní oči? Pak musíte navštívit výstavu Se lvem za svobodu – Československá samostatná obrněná brigáda za II. světové války, na jejíž vernisáži bude přítomen i 1. pěší pluk Mistra Jana Husi v dobových uniformách.

Vystavené unikáty pocházejí především ze soukromých sbírek a většina bude vystavena vůbec poprvé. Mezi takové rarity lze jistě zařadit chloubu československé armády těžký kulomet ZB 37, repliku objektu lehkého opevnění typu D1 v měřítku 1:1 s originálními součástkami, či vzácně dochovaný lehký kulomet MG 34 pro pancéřová vozidla. Na vlastní oči uvidíte i legendární lehký kulomet BREN Mk. I., pušku Lee Enfield, Kukri Mk. II., nůž pro Commandos na Středním východě i bojové nože FS. Do části věnované RAF zapůjčili mnoho předmětů potomci československých letců a část výstavy je věnována i americké armádě.

Pro návštěvu výstavy Se lvem za svobodu – Československá samostatná obrněná brigáda za II. světové války v Regionálním muzeu v Českém Krumlově si můžete vybrat několik termínů. Slavnostní vernisáž za účasti členů několika klubů vojenské historie a 1. pěšího pluku Mistra Jana Husi v dobových uniformách proběhne 19. června. Celodenní doprovodná akce je naplánována na 26. června, kdy bude v parku za divadlem nedaleko muzea postaven druhoválečný vojenský tábor. Setkáte se tam s členy klubů v britských, amerických a československých uniformách a uvidíte i stan britské polní ambulance, či dobovou vojenskou techniku. Pokud vám žádný z termínů nevyhovuje, pak výstavu samotnou můžete navštívit až do 29. září.