KORONAVIRUS: Za očkování dovolená navíc, zjednodušená pravidla cestování pro děti – schválila vláda

Zdroj: online vysílání

Česko – Na dnešním ranním mimořádném jednání vlády byl předmětem řešení jak návrh Andreje Babiše týkající se poskytnutí dvou dní placeného volna navíc pro všechny očkované státní zaměstnance, ale také návrh ministerstva zdravotnictví, jež ulehčuje návrat ze zahraničí dětem ve věku 6-12 let. Obojí vláda schválila. Ministerstvo zdravotnictví navíc prezentovalo upravené zdůvodnění opatření, jež se týká povinnosti nošení ochrany dýchacích cest – to totiž před třemi dny v původní podobě zrušil Nejvyšší správní soud.

Očkování = 2 dny volna

Jak uvedl premiér, jím předložený návrh, který počítá se dvěma dny placeného volna pro všechny očkované státní zaměstnance, vláda schválila, sám zároveň v této souvislosti s odborovými svazy podepsal dodatek kolektivní smlouvy. V něm je tedy tato výhoda jasně popsána s tím, že volno je možné čerpat do konce letošního roku. „Tento návrh vychází z informací, které jsem získal z privátní sféry, tam motivují své zaměstnance, aby se očkovali, a to je to nejdůležitější. Vyzvali jsme také kraje a celou samosprávu a také privátní firmy, aby nás následovaly,“ vysvětlil Babiš s tím, že věří, že každý dobrý majitel firmy si je vědom, že musí ochránit své zaměstnance – a vlastně i svou firmu jako takovou. Podle Babiše jsou pak dva dny dovolené navíc zároveň další formou motivace k očkování. Podle oficiální zprávy evropské komisařky je přitom v očkování napříč Evropou třeba ještě zrychlit tempo.

Epidemická situace v evropských zemích se přitom pozvolna zhoršuje – průměrná týdenní incidence EU je dle slov premiéra 151 nových případů v přepočtu na 100 tis. obyvatel, zatímco v Česku se pohybuje na hodnotě 11/100 tis. „Je naším úkolem ochránit naši zemi před nákazou ze zahraničí, je důležité, aby všichni po návratu ze zahraničí dodržovali ta opatření, izolace, PCR test. Hlavní úkol je očkovat, očkovat, očkovat,“ uzavřel. Přitom právě cestování bylo dalším bodem jednání vlády – kdy po dohodě ministerstva zdravotnictví, zahraničí a vnitra došlo – s platností od zítřka – ke zjednodušení příjezdových pravidel pro děti ve věku 6-12 let.

Cestovatelské výjimky pro děti

„Dle naší změny nebude muset dítě do samoizolace a bude po návratu do ČR stačit jen absolvování PCR testu. Setrvání v samoizolaci bude nutné jen do doby, než bude výsledek testu znám,“ uvedl ministr zdravotnictvím. Dodal také, že jeho resort vychází z toho, že malé děti se ve většině případů nepohybují samy, a riziko, že by se samy nakazily, je poměrně malé. Podstoupit PCR test pak budou děti moci bezprostředně po návratu – opatření se však týká jen zemí červených a tmavě červených, nikoliv černých.

Kromě toho Vojtěch vládě předložil také upravené mimořádné opatření týkající se povinnosti ochrany dýchacích cest. Do něj resort zapracoval zdůvodnění, proč je opatření třeba, ale zároveň do něj zahrnul i možnost výjimky z pravidla – což byly požadavky Nejvyššího správního soudy, který toto opatření před třemi dny zrušil. „Je pravdou, že toto mimořádné opatření je nezbytné, je doporučeno řadou mezinárodních institucí a nošení ochrany dýchacích cest nemůže být bráno jako extenzivní protiepidemické opaření,“ uvedl Vojtěch. Dle obecně stanovené výjimky z pravidel pak ti, kdo budou mít lékařské potvrzení, že respirátor či roušku ze zdravotních důvodů nosit nemohou, budou moci ochranu nosu a úst odložit. Kromě samotného potvrzení od lékaře bude ale nutné, aby lékař učinil záznam do lékařské dokumentace. „Odborníci jasně říkají, že těch případů, kdy respirátor není možné nosit, je naprosté minimum, ale dáváme tu možnost, aby pokud lékař vyhodnotí, že je to namístě, mohl potvrzení vystavit,“ uzavřel ministr zdravotnictví.