Převoz zvířete v autě má svá úskalí. Pokud vás jako řidiče zaskočí nepřipraveného, může se vám velmi nevyplatit

Ilustrační foto. Zdroj: pxhere.com, free image

Ostřílení majitelé psů, jež jsou zároveň řidiči, vědí, že převoz hafana v autě má svá pravidla. Jsou však mezi námi tací (a není jich málo), kteří dosud nemuseli žádné zvíře autem nikam převážet. Pak najednou nečekaně vyvstane potřeba naložit zvířecí stvoření, jež je nejlepším přítelem člověka, do auta a někam ho dopravit, třeba na veterinu. Ty tam jsou doby, kdy pes seděl spolujezdci u nohou, přičemž střídavě vyplazoval jazyk z okénka a v mezičase svou mohutnou tlapou poopravil řidiči zařazení rychlosti či směr jízdy. Vězte, že pokud za vámi přiběhne soused či váš nejlepší kamarád s tím, že nutně potřebuje dovézt svého psa, kočku či kozu k veterináři, ke kozlovi či na výstavu, pak vám do tohoto převozu budou mluvit paragrafy.

Pokud je budete ignorovat, v lepším případě vám hrozí pokuta, v horším případě to může skončit havárií. A veškerou tíhu viny ponesete na svých bedrech vy jakožto řidič. A možná také přijdete o kamaráda, protože vám neodpustí, že si jeho pes ve vašem autě zlomil nohu, když vám skočil na volant a vy jste proletěli výlohou. O tom, že by se podílel na úhradě škody, nebude chtít samozřejmě ani slyšet.

Případ ze života

Jirku (37 let) požádala naléhavě sousedka, zdali by ji nezavezl se psem k veterináři. Psa trápil akutně zub, měl oteklou celou tlamu a byl chudák velmi nervózní. Jirka vyhověl, ostatně se jednalo jen o pár kilometrů. Okamžitě přistavil auto, v kterém v životě žádné zvíře nevezl. Sousedka si sedla dozadu, psa dala na klín a vyjeli. Cesta probíhala v pohodě, dokud je v protisměru neminula houkající sanitka. Pospávající pes se vyděsil, vyskočil a svými deseti kily přistál Jirkovi na zádech. Ten v leknutí strhl volant na stranu a auto téměř proskočilo billboardem u silnice. Škoda na autě a billboardu se vyšplhala na několik desítek tisíc korun. Jirka měl pořezané a pohmožděné zápěstí, sousedka psychický šok a pes zlomenou čelist.

Co nařizuje silniční zákon

Do převozu zvířete v autě vám budou mluvit paragrafy, a to hned ze dvou různých zákonů. Jedním je tzv. silniční zákon a druhým zákon na ochranu zvířat.

  • Kromě celé řady povinnosti stanovené zákonem o provozu na pozemních komunikacích, je řidič dle § 5 odst. 1 písm. i) povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu.
  • Dle § 52 odst. 5 zmíněného zákona si musí řidič při přepravě živých zvířat počínat tak, aby neohrozil jak svou vlastní bezpečnost, tak bezpečnost přepravovaných osob, zvířat a bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Co stanoví zákon na ochranu zvířat

Dle § 8e zákona na ochranu zvířat proti týrání musí chovatel zajistit, aby přepravní kontejnery, klece atd. byly konstruovány, udržovány a provozovány tak, aby

  • se předešlo zranění a utrpení a zajistila bezpečnost zvířat,

  • zvířata byla chráněna před nepříznivým počasím, příliš vysokými či nízkými teplotami a nepříznivými změnami klimatických podmínek,

  • zvířata neměla možnost z nich uniknout nebo vypadnout a mohla snášet případný stres související s pohybem vozidla,

  • podlaha nebyla kluzká,

  • podlaha minimalizovala prosakování moči a výkalů,

  • uvnitř prostoru pro zvířata byl dostatek místa a dostatečné proudění vzduchu, když zvíře zaujímá svůj přirozený postoj.

Co si pořídit pro přepravu zvířete

Nejčastěji přepravovanými zvířaty jsou psy a kočky. Pro kočku a malá psí plemena je vhodné pořídit přepravní boxy, které musí být za jízdy zabezpečeny proti nežádoucímu pohybu. Pro středně velká psí plemena jsou vhodné nejrůznější postroje, díky kterým zaujmou pozici klasického pasažéra na zadním sedadle. Velká plemena psů se doporučuje přepravovat v zavazadlovém prostoru. Zvíře by však mělo být od pasažérské části vozu odděleno, aby do ní nemohlo vskočit. Používají se sítě nebo mříž. U sítě však hrozí, že by ji vyděšené zvíře mohlo protrhnout (např. při nehodě) a přivodit zranění posádce vozu.

Může vás zajímat

Než někomu půjčíte auto, dobře si to rozmyslete. Může vás to totiž přijít velmi draho