V Písku operují střeva stejně dobře jako ve fakultních nemocnicích

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

PÍSEK – Pacienti, kteří si k operaci zhoubného nádoru střev vyberou píseckou nemocnici, mají stejně velkou šanci na vyléčení, jako když ji podstoupí ve velké fakultní nemocnici. Vyplývá to ze statistiky tohoto onemocnění z let 2012 až 2019, kterou zpracovali písečtí chirurgové.

„Téměř tři sta pacientů, které jsme operovali akutně nebo plánovaně pro zhoubný nádor střev, mělo vysokou šanci na vyléčení. Jedná se o šedesát procent všech našich pacientů s rakovinou střev, kteří po operaci žili nebo žijí více než pět let. Takový výsledek operací je srovnatelný s univerzitními klinikami, respektive velkými fakultními nemocnicemi a vyspělými zdravotnickými zařízeními ve světě,“ uvedla primářka Chirurgického oddělení Nemocnice Písek MUDr. Marta Horáková. „Šanci na vyléčení neměli zejména ti, kteří přišli do nemocnice pozdě, tedy v pokročilém stadiu onemocnění,“ doplnila.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Vynikající bilance výsledků operací zhoubných nádorů střeva v Písku si všiml MUDr. Július Örhalmi – předseda Koloproktologické sekce České chirurgické společnosti, který do Písku přijel letos v červenci osobně podpořit chirurgy při zdokonalování laparoskopických operací střev v této nemocnici. Ti sice už v minulosti zhoubný nádor střev laparoskopicky operovali, ale pouze u několika pacientů.

„Protože držíme krok se světovou medicínou, chceme, aby se laparoskopické operace tlustého střeva staly na našem pracovišti standardem. A právě to je cílem spolupráce s Júliusem Örhalmim,“ řekla Marta Horáková.

Zároveň doplnila, že laparoskopicky nelze operovat každého pacienta. „Asi deset procent pacientů má nepříznivé anatomické poměry a laparoskopie se musí změnit na otevřený výkon. V žádném případě proto nelze otevřenou operativu zavrhnout,“ sdělila primářka chirurgie.

Rakovina tlustého střeva patří mezi tři nejčastější nádorová onemocnění v České republice. Každoročně jí onemocní šest tisíc Čechů, zejména ve věku mezi 63 a 77 lety. V posledních letech se stále častěji vyskytuje u osob mladších 60 let. Důvodem onemocnění u mladších ročníků jsou zejména špatné stravovací návyky, tedy nadměrná konzumace uzenin a červeného masa, nadbytečný kalorický příjem nebo nedostatek vlákniny. Rizikovým faktorem je také obezita. Mezi příznaky nádoru střev patří krev ve stolici, střídání průjmu a zácpy či hlen ve stolici. Nemoc se nejčastěji zjistí při preventivním vyšetření střev, takzvané kolonoskopii. Pokud je odhalena včas, je velmi dobře léčitelná.