KORONAVIRUS: Premiér i ministr zdravotnictví oznámili pravidla očkování třetí dávkou vakcíny, vláda ale zatím nejednala

Zdroj: Pixabay

Česko – Že premiér Babiš zveřejňuje řadu svých plánů v rámci svého pravidelného pořadu na sociálních sítích, již pravděpodobně všichni vědí. Ovšem poměrně běžným se stalo také to, že právě v těchto pořadech Babiš oznamuje (nezřídka jako hotovou věc) něco, na čem se ještě vláda neshodla. Důkazem toho může být i aktuální téma podávání třetí dávky očkování, o němž má teprve zítra jednat Rada vlády pro zdravotní rizika…

Plošná opatření a uzavírání obchodů či služeb se neplánuje

Epidemická situace v Česku je aktuálně poměrně dobrá, počty nově nakažených nijak závratně nerostou, což platí i pro počty hospitalizovaných – těch, kteří jsou ve vážném stavu, je nyní v nemocnicích jedenáct. Zatímco loni touto dobou se epidemie začala lámat a nové přírůstky nemocných nabraly na tempu, díky očkování a také docela značné „promořenosti“ populace se ale zdá, že tento scénář se snad opakovat nebude. Ostatně, přesně to potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, dle jehož slov se na podzim nepočítá s žádnými typy uzavírání obchodů a ani služeb – a to ani v tom nejvíce rizikovém scénáři, který má vláda připraven. „Opatření se nebudou řídit semaforem, ani systémem PES, budou to tři scénáře vývoje podle určité míry proočkovanosti,“ upřesnil s tím, že právě září bude klíčové vzhledem k návratu dětí do škol a dospělých do zaměstnání. „Září ukáže, kam směřujeme, a to i na základě testování ve školách. Nikdo nechce, abychom znovu zavírali školy,“ doplnil také v diskusním pořadu Partie.

Poměr očkovaných jako ukazatel pro zaváděná opatření

Právě očkování – resp. poměr proočkovaných – bude ale evidentně stěžejní, diskuse se přitom již vede také o podávání třetí dávky vakcíny. Některé země, např. Rakousko, již dokonce deklarovaly, že přestanou uznávat plné očkování po uplynutí devíti měsíců od podání druhé dávky. I když o další vlně očkování by teprve zítra měla jednat Rada vlády pro zdravotní rizika, podle slov Vojtěcha by se třetí dávkou mělo začít očkovat v polovině září – přičemž očkování by mělo být určeno zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách či rizikovým skupinám obyvatel a lidem na 65 let.

Babiš má již s dalším očkováním jasno

To premiér Babiš je ale opět „napřed“. Ve svém pořadu totiž oznámil, že přeočkovávat třetí dávkou se začne 20. září a tuto možnost budou mít kromě osob nad 65 let také obyvatelé léčeben pro dlouhodobě nemocné a také lidé se zdravotním postižením. „Tito lidé mohou zajít k praktikovi, nebo si zarezervují termín jako předtím. Je to dobrovolné, ale je to důležité,“ shrnul a také potvrdil, že vzhledem k tomu, že epidemická situace je dobrá, neuvažuje se o přijímání žádných plošných opatření.

Alespoň jednu dávku očkování má za sebou již 65,6 % české populace, kompletní očkování pak absolvovalo 61,2 % lidí. Většině Čechů pak byla podána dvoudávková mRNA vakcína od firmy Pfizer, senioři byli často očkování také vakcínou AstraZeneca, kterou se již u nás prakticky neočkuje. Třetí dávky vakcíny by opět měly být z kategorie mRNA, jednat by se tedy mělo o Pfizer a Modernu. Zmiňovaný „rizikový scénář“ pak pracuje s celkovou proočkovaností na úrovni alespoň 70 % obyvatel.