Na jihu Čech už byly do škol předány všechny antigenní testy

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji je od minulého úterý v plném proudu distribuce antigenních testů do základních a středních škol. Proces testování, které prokáže případnou nákazu koronavirem, má umožnit bezpečnější návrat dětí do lavic. Potvrdil to hejtman Martin Kuba.

Celkem od státu dorazilo 268 500 antigenních testů a rozdány byly do pátku 27. srpna. „Naší prioritou je, aby se situace ve školách konečně stabilizovala a neopakoval se scénář z roku 2020 a začátku roku 2021, kdy byla prezenční výuka prakticky paralyzována. A stejně tak byli paralyzováni i někteří rodiče, kteří museli zůstat s dětmi doma. Chtěl bych proto velice poděkovat všem, kteří se na přípravě i následné distribuci testů podíleli. A všem dětem samozřejmě přeji úspěšný návrat do škol,“ uvedl Kuba.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Antigenní testy dorazily na jih Čech v úterý do centrálního skladu krajského úřadu. Zde je pracovníci kraje přerozdělili a připravili předávací protokoly pro obce s rozšířenou působností. „Testy jsme následně rozvezli našimi auty do všech sedmnácti obcí s rozšířenou působností v kraji. Tam si je převzali pověření zaměstnanci. V Českých Budějovicích jsme je pak zaváželi přímo do škol,“ popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Jednou z obcí s pověřenou působností, kam testy na základě rozpisu Ministerstva školství dorazily, bylo město Tábor. „Testy si od hasičů převzal náš odbor školství a do pátku je předáme jednotlivým školám. Jejich zástupci si je, po předchozí výzvě, přijeli přebírat přímo na tento odbor. Školám zřizovaným městem jsme je zavezli přímo,“ sdělil Oldřich Semrád z krizového řízení obce s rozšířenou působností Tábor.

Adekvátní počet antigenních testů pro své žáky mají již vyzvednutý například ve Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Táboře. „Testy máme, byla jsem si pro ně na městském úřadě osobně. Celkem jsme jich dostali pět set kusů v jednadvaceti krabičkách. V první řadě si teď musím přečíst návod, protože testy jsou jiné než předtím a seznámím s ním učitele. Testování zahájíme hned ve středu ráno při nástupu dětí. Další testování je čeká šestého a devátého září. O tom, co bude dál, zatím nemáme od státu žádné informace,“ uzavřela ředitelka školy Blažena Hořejší.